لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

اعتراضات در هنگ کنگ بار دیگر فرودگاه این دولت‌شهر را به تعطیلی کشاند


در حالی اعتراضات در هنگ‌کنگ ادامه دارد که ورود معترضان هنگ‌ کنگی به فرودگاه بین المللی این دولت‌شهر باعث شد تا بار دیگر فعالیت این فرودگاه متوقف شود و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هم خواستار خویشتن‌داری مقامات هنگ‌ کنگ شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد از مسئولان هنگ‌ کنگ درخواست کرد که خویشتن‌داری پیشه کنند و خواستار بررسی «بی‌طرفانه و فوری» درباره اعمال خشونت علیه معترضان شد.

باچله در بیانیه‌ای گفت که در موارد بسیاری، پرتاب گاز اشک آور در میان معترضان، محل‌های بسته و مستقیما علیه برخی از تظاهرکنندگان خطر قابل توجه مرگ یا جراحت جدی را ایجاد می‌کند.

همچنین راپرت کولویل، سخنگوی باچله در نشستی خبری گفت، اظهارات چین درباره «جوانه زدن تروریسم» در اعتراضات هنگ‌ کنگ کمک کننده نیست و حتی می‌تواند وضعیت حال حاضر را وخیم‌تر کند.

پیشتر یک مقام ارشد چین گفت که در اعتراضات ضد دولتی هنگ‌ کنگ «جوانه‌ زدن تروریسم» با توجه به حملاتی به سوی ماموران پلیس دیده می‌شود.

کارشناسان حقوقی معتقدند که ممکن است این اظهارات راه را برای استفاده از قوانین ضدتروریسم جهت مهار معترضان هموار کند.

اعتراضات در هنگ کنگ در شرایطی ادادمه دارد که با ورود معترضان به فرودگاه بین المللی این شهر برای پنجمین روز ، بار دیگر فعالیت این فرودگاه متوقف شد.

روز دوشنبه نیز تجمع هزاران نفر این فرودگاه را به صورت تعلیق درآورده بود.

هنگ‌کنگ از بیش از دو ماه پیش صحنه ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده نسبت به لایحه استرداد متهمان به چین بوده است.

معترضان همچنین خواهان اصلاحات دموکراتیک و پایان یافتن کنترل شدید پکن بر آن منطقه هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG