لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

اولین راهپیمایی هنگ‌کنگی‌ها پس از اعتراضات گسترده اخیر فردا برگزار می‌شود


مردم هنگ‌کنگ قرار است روز دوشنبه همزمان با سالگرد بازگشت اداره این دولت‌شهر به حکومت چین راهپیمایی برگزار کنند. این اولین راهپیمایی بعد از تظاهرات گسترده مردم در اعتراض به لایحه استرداد متهمان به چین محسوب می شود.

سازمان دهندگان راهپیمایی روز دوشنبه اعلام کرده‌اند که خشم مردم از ناکامی دولت در هنگ کنگ درباره این لایحه باعث خواهد شد تا تعداد زیادی در این راهپیمایی فردا حضور داشته باشند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که پکن هرگونه دخالت در امور هنگ کنگ را رد کرده است اما مردم هنگ کنگ لایحه استرداد متهمان از هنگ‌کنگ به چین جدیدترین اقدام پکن برای به دست گرفتن کنترل این دولتشهر محسوب می‌شود.

طرح استرداد متهمان به چین در هفته‌های گذشته جنجال برانگیز شد و اعتراضات گسترده‌ نیز به همراه داشت. طرحی که در صورت تصویب مقامات هنگ کنگ قادر بودند تا برخی متهمان را برای محاکمه به چین باز گردانند.

پس از این اعتراضات، کری لم رئیس اجرایی هنگ کنگ، روز شنبه ۲۵ خرداد اعلام کرد که هنگ کنگ تصمیم گرفته است تا طرح اصلاح قانون مربوط به استرداد متهمان به چین را برای زمان نامحدودی متوقف سازد اما معترضان تعلیق این لایحه را کافی نمی دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG