لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

پلیس هنگ کنگ به دلیل «دست به ماشه بودن» مورد انتقاد شدید قرار گرفت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - همکلاسی های یک تظاهرکننده جوان که یک افسر پلیس ضدشورش هنگ کنگ از فاصله نزدیک به سینه اش شلیک کرده بود، در تجمعی با پوشیدن لباس‌های سیاه رنگ، روش های پلیس را محکوم کرده و خواهان رسیدگی و پاسخگویی شدند.

این تیراندازی روز سه شنبه در جریان تظاهرات گسترده ضد دولتی همزمان با مراسم «روز ملی چین» اتفاق افتاد و نشانگر سطح نگران کننده ای از خشونت در اعتراضات در هنگ کنگ است. این جوان ۱۸ ساله نخستین قربانی شناخته شده تیراندازی پلیس طی اعتراضاتی است که از ماه ژوئن آغاز شده است. روز چهارشنبه دولت اعلام کرد که وضعیت او در بیمارستان باثبات است.

این افسر پلیس زمانی اسلحه‌اش را شلیک کرد که این معترض با یک میله فلزی به او ضربه می‌زد. استفاده پلیس از سلاح مرگبار به طور گسترده ای به عنوان زیاده روی در استفاده از زور محکوم شده است و به یقین به خشم عمومی نسبت به روش های پلیس در این بحران دامن خواهد زد.

کلاودیا مو، یک قانونگذار دموکراسی خواه در هنگ کنگ، می گوید: «پلیس هنگ کنگ دست به ماشه و دیوانه شده است.»

خانم مو، که بارها ویدیوی این تیراندازی را دیده است، گفت: «واکنش معقول پلیس باید استفاده از باتوم پلیس، اسپری فلفل، یا زد و خورد متقابل باشد. این وضعیتی خطرناک نبود و استفاده از گلوله واقعی اصلا قابل توجیه نیست.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG