لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

انتخابات شورای منطقه‌ای هنگ‌ کنگ برگزار شد


گزارش‌ها حاکی است که انتخابات شورای منطقه‌ای هنگ کنگ روز یکشنبه سوم آذرماه با مشارکت بالای مردم در این انتخابات برگزار شده است.

به گزارش رویترز، بنابر گزارش‌های رسمی، بیش از ۲.۱ میلیون نفر در هنگ کنگ تا ساعت ۴.۳۰ بعدازظهر به وقت محلی، رای داده‌اند و مشارکت تا کنون ۵۲درصد در این انتخابات بوده است.

بنابر این گزارش در حالی که حدود چند ساعت تا پایان زمان رای‌گیری باقی مانده، میزان مشارکت سه برابر بیشتر از انتخابات چهار سال قبل گزارش شده است.

قرار است اعلام نتایج اولیه این انتخابات از نیمه شب به وقت محلی آغاز شود.

در این انتخابات هزار و ۱۰۴ کاندیدا برای ۴۵۲ کرسی شده‌اند و ۴.۱ میلیون هنگ‌کنگی واجد شرایط این رای گیری هستند.

همچنین اگر کاندیداهای حامی دموکراسی بتوانند رای های لازم را کسب کنند، شش کرسی در شورای قانونگذاری هنگ کنگ و ۱۱۷ کرسی در پنل عضوگیری که رئیس اجرایی را انتخاب می‌کند، به دست خواهند آورد.

این انتخابات در شرایطی برگزار شده است که اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ کنگ، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شده است.​

این اعتراضات درباره لایحه «استرداد متهمان قضایی خارجی از این دولت‌شهر به چین » آغاز شد. لایحه‌ای که عامل اصلی اعتراضات چند ماه اخیر در هنگ کنگ بوده است. اما لغو این لایحه هم نتوانسته از شدت اعتراضات بکاهد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده در روزهای گذشته، دو طرح را در حمایت از حقوق بشر در هنگ هنگ و معترضان در این جزیره واقع در جنوب چین تصویب کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG