لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

رئیس اجرایی هنگ کنگ تظاهرات مسالمت‌آمیز روز یکشنبه را ستود


کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ - آرشیو
کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «کری لم» رئیس اجرایی هنگ کنگ، ابراز امیدواری کرده است که تظاهرات صلح آمیز روز یکشنبه گذشته در خیابان‌های این منطقه از چین، نقطه عطفی در اعتراضات تقریبا دو ماهه اخیر علیه دولت باشد.

اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ کنگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسائل دیگر کشیده شد و سپس، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شد.

معترضان چهار درخواست دارند که از جمله آنها پس گرفتن کامل لایحه پیشنهادی استرداد متهمان به چین و تحقیقات مستقل در زمینه اتهام استفاده پلیس از خشونت بیش از حد علیه معترضان است.

پیش از ۷۰۰ نفر در جریان اعتراضات هنگ کنگی ها بازداشت شده اند.

لم روز سه شنبه ۲۹ مرداد، به خبرنگاران گفت که پلیس یک تحقیقات داخلی را در مورد ۱۷۴ شکایت استفاده از زور بیش از حد توسط نیروهای خود، آغاز می کند.

هنگ کنگ که سال‌ها از مستعمرات بریتانیا بود، در سال ۱۹۹۷ میلادی به جمهوری خلق چین پیوست. براساس توافقی بین بریتانیا و چین، قرار شد هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ میلادی از سطح بالایی از خودمختاری برخوردار باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG