لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

دولت اسد وقت برای صلح ندارد؛ وزیر سوری می گوید گام بعدی تصرف شمال حمص است


حمص، سوریه
حمص، سوریه

سوریه می گوید گام بعدی اش پس از آنکه با شورشیان مسلح اطراف دمشق برای تحویل گرفتن کنترل این مناطق به توافق برسد، تصرف بخشی از شمال شهر حمص است که در کنترل شورشیان قرار دارد. شهر حمص در شمال سوریه قرار دارد.

به گزارش رویترز، علی حیدر، وزیر «امور آشتی ملی» دولت سوریه روز سه شنبه به این خبرگزاری گفت تصرف این بخش از حمص به زودی و پس از آن صورت می گیرد که توافقنامه های تسلیم کردن مناطق اطراف دمشق با گروه های مسلح تکمیل شود.

ارتش سوریه و نیروهای متحدش وسیعترین منطقه تحت کنترل شورشیان در نزدیکی دمشق، یعنی غوطه شرقی را ماه جاری میلادی تصرف کردند و در حال تصرف دوباره قسمت های باقی مانده اطراف دمشق هستند.

نیروهای حامی دولت بشار اسد، در حال بمباران یک بخش در جنوب دمشق هستند که در کنترل پیکارجویان داعش است. بخش دیگری در کنار همین بخش، تحت کنترل گروه دیگری از شورشیان مخالف دولت است.

رویترز می گوید در روزهای اخیر، دو گروه از شورشیان در شمال شرق دمشق، یعنی در مناطق الضمیر و قلمون توافق کردند که منطقه را تسلیم نیروهای دولتی کنند و خود با اتوبوس به مناطق دیگر تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه بروند.

دولت سوریه متحدانش با روش محاصره و بمباران منطقه محاصره شده شورشیان را وادار می کنند که منطقه را تسلیم نیروهای دولتی کنند و به مناطق دیگر بروند.

به گفته علی حیدر، گروه های مسلح مخالف تا زمانی که جدیت و عزم نیروهای دولتی را حس نکنند، وارد مذاکره برای آشتی ملی نمی شوند.

مخالفان بشار اسد او را متهم می کنند که از روش بمباران شیمیایی علیه شورشیان استفاده می کند، امری که دمشق آن را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG