لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

مراسم تقدیر از ۱۰۰ دانش‌آموز بی‌خانمان نیویورکی که به دانشگاه راه یافتند


ماه و مجسمه آزادی - عکس تزئینی
ماه و مجسمه آزادی - عکس تزئینی

یکصد دانش‌آموز نیویورکی که علی‌رغم زندگی بی‌خانمان‌، دبیرستان را با موفقیت تمام کردند و از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر پذیرش گرفتند، در مراسمی پنج‌شنبه شب (۲۷ ژوئن) مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش روزنامه‌های محلی،‌ شهرداری به هریک از آنها یک لپ‌تاپ و کوله‌باری پر از نیازمندی‌های تحصیل دانشگاهی، جایزه داد.

استیون بنکس،‌ رئیس خدمات اجتماعی شهرداری نیویورک می‌گوید:‌ «این دانش‌آموزان به دلایل اقتصادی، به خاطر شکاف میان درآمد و اجاره،‌ بی‌خانمان زندگی می‌کنند.»

یکی از دانش‌آموزان،‌ الکسوس لارنس، که در دبیرستان خود شاگرد اول شده، ‌ از مدرسه عالی معتبر «بروکلین کالج»، مبلغ ۲ هزار دلار بورسیه گرفت و می‌‌خواهد در رشته پزشکی اطفال تخصص بگیرد.

خانم لارنس می‌گوید: «به فکر این است که چه مسیر درازی را طی کرده، چون زندگی در آسایشگاه‌های شهرداری سرافکندگی دارد و بعضی‌ها به آدم سرکوفت می‌زنند.»

دانش آموز دیگر، رونالیندو کروزدیل، می‌گوید:‌ «تا قبل از آمدن به اینجا به معجزه اعتقاد نداشتم.»

کروزدیل در «کالج باروک»‌ قبول شده که یک مدرسه عالی بازرگانی است و هدف‌اش این است که کسب‌وکار مشهوری ایجاد کند. رونالیندو که مجبور بود هر روز مسیر طولانی از آسایشگاه تا دبیرستان را طی می‌کند، می‌گوید تلاش نمی‌کرد زندگی در آسایشگاه را از همشاگردی‌ها مخفی نگه دارد، فقط نمی‌خواست این زندگی بخشی از هویت او باشد.

در نیویورک هر شب ۱۵ هزار دانش‌آموز در آسایشگاه‌های شهرداری به بستر می‌روند. بر اساس داده‌های یک موسسه خیریه که به کودکان بی‌خانمان کمک‌رسانی می‌کند، در سه سال گذشته شمار دانش‌آموزانی که با کمک شهرداری در آسایشگاه‌ها یا خانه‌های موقت زندگی می‌کنند، ۱۰۰ هزار نفر است.

نیویورک تایمز می‌نویسد یک دانش‌آموز از هر ده دانش‌آموز نیویورکی، قربانی معضل بی‌خانمانی است و شب را در آسایشگاه‌های شهرداری، خانه‌های موقت یا منازل اقوام، به صبح می‌رساند، که اغلب با مدرسه آنها، فاصله زیادی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG