لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

مراسم سالروز هالوکاست در سازمان ملل


مراسم سالروز هالوکاست در سازمان ملل
مراسم سالروز هالوکاست در سازمان ملل

در سالروز يادبود هولوکاست، جهان بار ديگر با گراميداشت قربانيان آن، تلاش می کند از تکرار چنين فجايع انسانی، جلوگيری کند.

سالن مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه صحنه برگزاری مراسم روز بين المللی يادبود هالوکاست و قربانيان آن بود. مراسمی که در حضور بازماندگان قربانيان هالوکاست و ميهمانان ويژه با يک دقيقه سکوت و پيام بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، آغاز شد.

موضوع مراسم يادبود امسال، هالوکاست و کودکان بود.

دبيرکل سازمان ملل گفت: امروز ما تمامی کسانی را که در هالوکاست جان باختند به ياد می آوريم من از تمامی ملت های جهان می خواهم کسانی را که آسيب پذيرند، حفاظت کنند - بدون توجه به نژاد، جنسيت، رنگ پوست يا باورهای مذهبی.

بان کی مون بويژه خواستار حفاظت کودکان شد.

نماينده دائمی اسراييل در سازمان ملل متحد که يکی از سخنرانان برنامه بود هشدار داد که برغم هالوکاست جهان هنوز از فجايع آن درس نگرفته است، و افزود: ما در دنيايی زندگی می کنيم که شاهد بيرحمی آشوييتس و بيرکناو بود اما بدنبال آن کشتار کامبوج، نسل کشی رواندا و اکنون کشتار فعلی دارفور را نظاره می کند.

نماينده اسراييل همچنين اظهارات محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، را که هالوکاست را يک دروغ خوانده است، تقبيح کرد و گفت: احمدی نژاد هر سال در اينجا می ايستد و با بی شرمی هالوکاست را انکار می کند در حالی که دولتش تهديد به هالوکاست ديگری می کند.

شش ميليون يهودی در هالوکاست کشته شدند که يک ميليون و ۵۰۰ هزار کودک در ميان آنها بودند.

اروپا نيز روز جمعه ياد قرباينان هالوکاست را گرامی داشت، از جمله در اردوگاه اشويتس در لهستان که بيش از يک ميليون نفر در آن، جان باختند.

XS
SM
MD
LG