لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۷

«مرکز اروپايی تحقيقات زيربنايی درباره هولوکاست» در بروکسل تأسيس می شود


«مرکز اروپايی تحقيقات زيربنايی درباره هولوکاست» در بروکسل تأسيس می شود
«مرکز اروپايی تحقيقات زيربنايی درباره هولوکاست» در بروکسل تأسيس می شود

بيست سازمان بين المللی از ۱۳ کشور اروپايی، در بروکسل مرکزی پژوهشی درباره هولوکاست، تاسيس کرده اند. «مرکز اروپايی تحقيقات زيربنايی درباره هولوکاست*» اطلاعات مربوط به هولوکاست را آسانتر و ارزانتر در اختيار پژوهشگران و دانشجويان قرار می دهد.

اتحاديه اروپا، موزه هولوکاست «ياد واشمِ» دراسراييل و موسسه هلندی «جنگ، هولوکاست و نسل کُشی» روز سه شنبه طرح تاسيس مرکزاروپايی پژوهش های زيربنايی هولوکاست را اعلام کردند.

اين طرح که در موزه تاريخ بروکسل، پايتخت اتحاديه اروپا ارائه شد، قصد دارد همه اسناد و مدارک مربوط به هولوکاست را که در ۲۰ سازمان در ۱۳ کشور اروپايی پراکنده است، در يک مرکز اطلاعاتی، گرد آورد. کار تاسيس اين مرکز اطلاعاتی قرار است تا ۴ سال ديگر به پايان رسد و برای تاسيس آن ۷ ميليون يورو بودجه، در نظر گرفته شده است.

از آنجا که اطلاعات اين مرکز بر اينترنت قرار می گيرد، دسترسی به آن آسان تر و ارزانتر خواهد بود. «مير گوگان،» مسئول امور پژوهش اختراعات و علوم در اتحاديه اروپا، می گويد: «فکر می کنم ساخت چنين مرکز اطلاع رسانی بسيار مهم است. استفاده از اين مرکز به مراتب برای محققان آسانتر و ارزانتر از راه های ديگر خواهد بود. ديگر مجبور نيستند برای تحقيقات خود، سفر کنند. فقط کافی ست به يک جای خاص بروند. برای مثال اگر کسی به دنبال يک قربانی هولوکاست و برای دريافت اطلاعات بايد به اسراييل و لهستان و آلمان سفر کند می تواند به اين سايت برود و تمام مدارک را پيدا کند.»

«گه دون سار،» وزير آموزش و پرورش اسراييل، می گويد موسسان اين مرکز می خواهند خاطرات قربانيان هولوکاست زنده بماند تا نسل های بعدی از آن عبرت بگيرند. وی گويد: «اين راه و استفاده از اينترنت وسيله ای ست که نه تنها دسترسی به اطلاعات را برای پژوهشگران آسانتر می کند بلکه مورد استفاده دانشجويان و جوانان هم قرار می گيرد. چيزی که مهم است آن است که با اين کار شکاف ها پر می شود.»

هدف ديگر از تاسيس چنين مرکزی افزايش همکاری بين محققان است.

پژوهشکده ها، کتابخانه ها، مراکز اسناد، موزه ها، و يادمان ها در کشورهای اتريش، بلژيک، جمهوری چک، فنلاند، فرانسه، آلمان، يونان، مجارستان، و هلند، نروژ، لهستان، و بريتانيا در تاسيس اين مرکز، همکاری می کنند.

موسسه «جنگ، هولوکاست و نسل کشی» در آمستردام هلند پس از جنگ جهانی دوم ساخته شد تا تمامی مدارک بازمانده مربوط به هلند در دوران سلطه نازيها را گردآوری و بايگانی کند.

در ماه مارس ۱۹۴۴ «گريت بولکستاين،» وزير آموزش هلند، که در لندن درتبعيد به سر می برد در فراخوانی خواستار گردآوری مدارک مربوط به دوران اشغال نازی ها شده بود. آن فرانک در دفتر خاطراتش ازاين فراخوان ياد کرده است.

دکتر کانی کريستل، مدير هماهنگ سازی اين پروژه، آن را فرصت مهمی برای پژوهشگران می داند. اضافه می کند: «ما به مجموعه های وسيعی دسترسی خواهيم داشت که پيش از اين برای ما، امکانپذير نبود. علاوه بر مجموعه ها، پژوهشگران را هم به يکديگر و به مجموعه ها مرتبط می کنيم.»

اين مرکز اميدوار است درمرحله بعد آمريکاييها نيز در اين راه با آنها قدم بردارند و شريک شوند.

* European Holocaust Research Infrastructure

XS
SM
MD
LG