لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۳

عکس العمل هالیوود به قتل اسامه بن لادن چه خواهد بود؟


عکس العمل هالیوود به قتل اسامه بن لادن چه خواهد بود؟
عکس العمل هالیوود به قتل اسامه بن لادن چه خواهد بود؟

مرگ اسامه بن لادن به دست گروه ضربت ایالات متحده می تواند موضوع جذاب و گیرایی برای یک فیلم تازه باشد و روز دوشنبه، برخی از سرشناس ترین دست اندرکاران صنعت سینمای هالیوود در یک نشست خصوصی حضور پیدا کردند تا امکانات ساختن فیلمی از روی اخبار و وقایع مربوط به کشته شدن بن لادن را بررسی کنند.

بنا بر گفته این دست اندرکاران، ماجرای حمله به مقر بن لادن در پاکستان، شامل عملیات چهل قیقه ای که منجر به کشته شدن او شد و دفن دریایی جسد این رهبر القاعده یکی از تنها داستان های پس از وقایع یازدهم سپتامبر در رابطه با عملیات نظامی است که دارای «پایان خوشی» برای تماشاگران آمریکایی می باشد! در عین حال ساختن فیلمی پرهیجان و پرکشش از داستانی که تقریبا همه مردم جهان پایان آن را می دانند چالش هایی نیز در بر خواهد داشت.

بعضی از تهیه کنندگان هالیوود، یک موفقیت تجاری بزرگ در داستان قتل بن لادن می بینند در حالی که بعضی دیگر آن را با فیلم های ناموفقی که در سال های اخیر در هالیوود از جنگ های عراق و افغانستان ریشه گرفته است مقایسه می کنند. یکی از این تهیه کنندگان معروف که نخواسته است نامش فاش شود می گوید: «برای موفقیت تجاری یک فیلم شما اول از همه به یک ستاره معروف نیاز دارید و مقادیر زیادی اکشن! یک چیزی که تماشاگر را به هیجان بیاره و اونها با تماشایش هورا بکشند!»

یکی از قدیمی ترین مدیران تبلیغاتی هالیوود هم معتقد است فیلمی درباره بن لادن تنها موقعی موفق است که «آن حالت آمریکایی فیلم های سیلوستر استالون در آن گنجانده شده باشه.»

یکی دیگر از عواملی که می تواند برای ساختن فیلمی درباره عاقبت «بن لادن» مناسب باشد، فیلمی شبیه به نسخه سینمایی از سریال تلویزیونی «٢۴» است که «تونی اسکات» آن را کارگردانی خواهد کرد. شخصیت «جک باوئر» با بازی «کیفر ساترلند» در نقش یک مامور زیرک و مرگ آور دولتی و ضد تروریستی که غالبا با مسائل سیاسی روز همراه است یکی دیگر از انتخاب های هالیوود و دست اندرکاران آن می باشد. به ویژه آن که پس از انتشار خبر کشته شدن بن لادن و در طول دو روز گذشته هواداران سریال «٢۴» مرتبا برای اسکات پیامک هایی در این رابطه ارسال کرده اند. مدت کوتاهی پس از آن که پرزیدنت اوباما خبر کشته شدن بن لادن را اعلام کرد، «جک بائر» یکی از موضوع های «گرایش» روی شبکه اجتماعی «توئیتر» بوده است.

گروه دیگری از جمله «برایان سینگر» کارگردان فیلم «ولکری» محصول سال ٢٠٠٨ با شرکت تام کروز، فیلمی درباره یک گروه ویژه که در اواخر دوران جنگ دوم جهانی طرح توطئه ای را برای کشتن «هیتلر» می ریزند نیز در داستان قتل بن لادن نکات مشترکی می بیند: «من دارم به طرح فیلمی فکر می کنم که دارای جزئیات بیشتری از ولکری باشه و روی شخصیت های محوری از جمله خود بن لادن متمرکز شده باشد.»

سینگر می گوید:«من در این فیلم که شباهت هایی هم با فیلم «همه مردان رئیس جمهور» دارد صحنه هایی هوشمندانه می بینم که با نکته سنجی نشان می دهد چگونه ماموران رد پای بن لادن را پیدا کردند. حالا چون ما می دانیم که آخر داستان به کجا ختم می شه دلیلی بر این نیست که نتونیم یک فیلم خوب و هیجان انگیز از روی آن درست کنیم.»

شاید نزدیک ترین طرح سینمایی به واقعیت که در حال حاضرمراحل اولیه تهیه را طی می کند، طرحی باشد که «مارک بول» و «کاترین بیگلو» کارگردان برنده اسکار فیلم «قفسه درد» (درباره یک گروه خنثی سازی بمب ها درجنگ عراق) در نظر دارند. این تیم دو نفره فیلمنامه نویس و کارگردان فیلمی بر اساس کتابی درباره جستجوهایی که برای پیدا کردن «بن لادن» انجام شده به قلم «تورا بورا» که مدتی پس از وقایع یازدهم سپتامبر نوشته شده است را در دردست تهیه دارند. این فیلم که عنوان آن هنوز مشخص نشده احتمالا باید با تغییراتی در جزئیات آن اما پایانی کاملا متفاوت (در رابطه با اخبار مرگ بن لادن که روز یکشنبه منتشر شد) فیلمبرداری شود.

روند مراحل اولیه تهیه این فیلم به احتمال قوی موقتا متوقف خواهد شد و کمیته ای متشکل از مدیران، تهیه کنندگان و برنامه ریزان تبلیغاتی جلسه ای تشکیل خواهند داد تا ببینند چگونه باید در این مرحله در موضوع فیلم دست ببرند و آن را به روز کنند. اما از آن جایی که هزینه تهیه این فیلم مستقل و خارج از استودیوهای بزرگ را «مگان الیسون» دختر یکی از تهیه کنندگان سرشناس هالیوود پرداخت کرده است و حدود ٢۵ میلیون دلار تا کنون خرج برداشته ممکن است فیلم برداری آن که برای تابستان در نظر گرفته شده است فورا آغاز نشود چرا که فیلم بدون در نظر گرفتن تحولات اخیر و ایجاد تغییرات لازم به احتمال قوی شکست خواهد خورد.

درتاریخ فیلمسازی هالیوود فیلم های زیادی چون «یورش به آنتیب»، «سحرگاه عقاب سیاه» و به تازگی «ولکری» درباره تهاجم نیروهای نظامی به تبه کاران شرور ساخته شده است. اما تنها آینده به ما نشان خواهد داد که آیا تماشاگران آمریکایی هم از ایده ها و این فیلم ها ی تاره استقبال خواهند کرد یا نه؟

XS
SM
MD
LG