لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

انتقاد از «اسکارلت جوهانسون» برای بازی در نقش مرد تراجنسیتی


«اسکارلت جوهانسون» بازیگر ۳۳ ساله که در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ گرانترین بازیگر جهان بود.
«اسکارلت جوهانسون» بازیگر ۳۳ ساله که در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ گرانترین بازیگر جهان بود.

«اسکارلت جوهانسون» هنرمند نامدار آمریکایی و از ستاره های هالیوود برای بازی در نقش یک مرد تراجنسیتی در فیلمی به نام «تاگ اند راب» خبرساز شد.

او که علاقه زیادی به آثار نامتعارف دارد، در این فیلم در نقش صاحب یک مغازه ماساژ در شهر پیتزبورگ ظاهر می شود که در دهه هفتاد میلادی به صورت مخفیانه و غیرقانونی به مشتریان خدمات جنسی ارائه می کرد.

هنوز جزئیات بیشتری درباره داستان منتشر نشده است. ولی این مرد تراجنسیتی به نام «دانته تکس ژیل» شخصیت اصلی فیلم است که درگیر ماجراهای مختلفی می شود.

اما گزینش اسکارلت جوهانسون برای این فیلم با اعتراض گروهی از نویسنده های هنری، بازیگران و دگرباشان جنسی همراه بود؛ به عقیده آنها تهیه کنندگان باید از یک بازیگر تراجنسیتی استفاده کنند.

در ماههای اخیر استفاده از ستاره های بزرگ در نقش های خاصی چون اقلیت های نژادی، قومی، جنسی یا معلولین جسمی و افراد ناتوان در فیلمها و سریال های مختلف با اعتراضاتی مواجه شده است.

به گفته منتقدین با توجه به حضور هنرمندانی که دارای چنین خصوصیاتی هستند؛ استفاده از ستاره های بزرگ برای چنین نقش هایی بی معنی است.

این نخستین باری نیست که از اسکارلت جوهانسون به این دلیل انتقاد می شود؛ این بازیگر آمریکایی در سال ۲۰۱۵ برای بازی در فیلم «شبح درون پوسته» نیز به چهره ای خبرساز تبدیل شد، او نقش شخصیتی را بازی کرد که در فیلمنامه اولیه ژاپنی بود.

پس از افزایش انتقادها در شبکه های اجتماعی و بازتاب این موضوع در نشریات هنری، اسکارلت جوهانسون از طریق مدیرهنری خود پیام کوتاهی منتشر کرد.

او ضمن غیرمنصفانه خواندن نظرات مخالفین، از آنها خواست به «جفری تامبور»، «هیلاری سوانک»، «جرد لتو» و «فلیسیتی هافمن» نیز اعتراض کنند؛ یعنی بازیگران مشهوری که در سالهای اخیر نقش دگرباشان جنسی را در سینما بازی کرده اند.

اسکارلت جوهانسون در گذشته ضمن حمایت از حضور بیشتر اقلیت های مختلف در هالیوود گفته بود به عنوان هنرمند مشکلی با بازی در چنین نقش هایی ندارد و به حضور در چنین فیلمهای چالش برانگیزی افتخار می کند.

در همین حال برخی از گروههای مدافع دگرباشان جنسی و چهره های مشهور از گزینش اسکارلت جوهانسون حمایت کرده اند و او را گزینه مناسبی برای این نقش توصیف کرده اند.

به گفته آنها حضور بازیگران معروف در چنین نقش هایی باعث توجه بیشتر به حضور دگرباشان جنسی در جامعه شده و در نهایت پدیده مثبتی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG