لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

از ناتالی پورتمن تا دی‌کاپریو و مت دیمون، ستاره‌های هالیوود که برای محافظت از زمین فعالیت می‌کنند


۲۲ ماه آوریل( ۲ اردیبهشت) روز جهانی زمین است. در روز جهانی زمین نگاهی می‌کنیم به چند ستاره هالیوود که در راستای محافظت از زمین فعالیت می‌کنند. این فهرست را خبرگزاری «هالیوود ریپورتر» تهیه کرده است و از چهره هایی که به سازمانهای محافظت از زمین پول اهدا می‌کنند تا ستاره هایی که از شهرت خود برای آگاهی‌سازی مردم نسبت به کره زمین بهره می‌برند در این فهرست حضور دارند.

ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن
ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن بازیگر سینما «گیاهخوار مطلق» (وگان) است و در سال ۲۰۱۸ راوی مستندی به نام «خوردن حیوانات» شد. از طریق صداگذاری روی این فیلم خانم پورتمن در ایجاد آگاهی بیشتر درمورد وقایع وحشتناک صنعت گوشت نقش ایفا کرد. پورتمن به خبرگزاری هالیوود ریپورتر گفت «مردم اگر بخواهند به راحتی می‌توانند گوشت را کنار بگذارند. مثل اجداد اولیه مان». ناتالی پورتمن همچنین یک شرکت تولید کفش های وگان را راه اندازی کرده است و درآمد فروش کفشها را به سازمان حفاظت از طبیعت می‌بخشد.

لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو
لئوناردو دی‌کاپریو

در بین ستارگان هالیوود دی‌کاپریو یکی از شناخته شده ترین فعالان محافظت از محیط زیست است و حتی لقب «سبزترین مرد هالیوود» را از آن خود کرده. او در یک شرکت تولید شبه‌گوشت (یا گوشت وگان) سرمایه گذاری کرده است و میلیون ها دلار برای حفظ حیات وحش و مبارزه با تغییرات آب و هوایی پول اهدا کرده. او همچنین در یک شرکت به نام «آل‌بردز» سرمایه گذاری کرده است. این شرکت تولید کفشهایی از موادی استفاده می‌کند که به محیط زیست آسیب وارد نمی‌کند. دی‌کاپریو به دلیل فعالیتهایش از سوی سازمان ملل متحد لقب افتخاری «فرستاده صلح در تغییرات آب و هوا» را دریافت کرد.

جیمز کامرون

جیمز کامرون
جیمز کامرون

کارگردان برجسته در موضع مخالفی که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد تغییرات آب و هوای زمین دارد، مستندی ساخته است به نام « تلویزیون واقع‌نما، نه». او در مصاحبه ای با هالیوود ریپورتر در سال ۲۰۱۶ گفت احساس می‌کند تولید چنین مستندی ضروری است: «ما می‌خواهیم با این فیلم واقعیت ها در مورد تغییرات آب و هوا و تاثیر مستقیمش بر میلیون ها مردم زمین را نشان دهیم. ما برای نجات دادن کره زمین باید بسیج شویم. مانند زمانی که در جنگ جهانی دوم در مقابله با خطری که کشور و فرزندانمان را تهدید می‌کرد بسیج شدیم.»

مت دیمون

مت دیمون
مت دیمون

در سال ۱۹۹۰ مت دیمون شرکت «آب.اورگ» را به راه انداخت که برای فراهم کردن آب سالم و تمیز در سراسر جهان فعالیت می‌کند. گفته می‌شود این شرکت تا کنون به ۱۷ میلیون نفر کم کرده تا به آب سالم دسترسی داشته باشند. دیمون همچنین در تولید مستند « تلویزیون واقع‌نما، نه» از جیمز کمرون نقش داشته است.

بن افلک

بن افلک
بن افلک

افلک از بنیانگذاران سازمان «پیشگامی کنگوی شرقی» است که از سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرده و برای آگاه کردن مردم در مورد خطرات از بین رفتن منابع طبیعی زمین فعالیت می‌کند. افلک در همکاری با سازمانی که دوست نزدیکش، «مت دیمون» ستاره سینما راه اندازی کرده، به نام «آب.اورگ» برای فراهم کردن آب تمیز در آفریقا نیز تلاش می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG