لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

طرح کاهش تعطیلات رسمی ایران در مجلس و واکنش مذهبی ها


طرح کاهش تعطیلات رسمی ایران در مجلس و واکنش مذهبی ها
طرح کاهش تعطیلات رسمی ایران در مجلس و واکنش مذهبی ها

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده تعطیلات رسمی در ایران از ۲۵ روز به ۱۶ روز کاهش یابد. با اینکه اغلب صاحبنظران موافق کاهش تعطیلات رسمی هستند اما پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس برای حذف برخی از مناسبت های مذهبی ، موجب اعتراض محافظه کاران در ایران شده است.

اگر مجلس شورای اسلامی تصویب و شورای نگهبان تایید کند، تعطیلات رسمی ایران به ۱۶ روز کاهش میابد.

مرکز پژوهشهای مجلس مناسبت هایی چون روز ولادت و کشته شدن امام هشتم و دختر پیامبر اسلام، را تنها در استان های خراسان رضوی و قم تعطیل کرده است.

روز ۲۹ اسفند که بمناسبت ملی شدن صنعت نفت ایران همیشه تعطیل بود، در طرح مرکز پژوهش های مجلس، نیمه تعطیل اعلام شده و ساعت کار تنها تا ۱۲ ظهر خواهد بود. این طرح همچنین، به دولت اختیار داده که با اطلاع رسانی قبلی، روز کاری بین دو روز تعطیل رسمی را تعطیل اعلام کند.

هنوز این طرح رسما در دستور کار مجلس قرار نگرفته اما برخی محافظه کاران عمدتا مذهبی، با آن چندان موافق نیستند.

سایت ۵۹۸، طرح مرکز پژوهش های مجلس را طرحی «تعجب برانگیز» نامیده و از حفظ تعطیلی «سیزده بدر» به جای برخی تعطیلی های مذهبی، گله کرده است.

سایت خبری مشرق هم که به اصولگرایان تعلق دارد، نقل قولی از آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ذکر کرده که وی پانزده سال پیش، خواستار تعطیلی سالروز کشته شدن دختر پیامبر اسلام، برای شرکت مردم در عزاداری شده بود.

از سلطان و شبان تا تعطیلی های بی حساب و کتاب

در ابتدای دهه شصت خورشیدی، مجموعه تلویزیونی «سلطان و شبان» از تلویزیون دولتی ایران پخش می شد که در آن سلطان خوشگذران داستان، تصمیمات خلق الساعه ای چون تعطیلی چند روزه و هفتگی می گیرفت. کسی فکر نمی کرد مشابه آن تفکر، روزی در دولت ایران اعمال شود. حرف های طنز این سریال، در سالهای اخیر کمی رنگ واقعیت گرفته و دولت محمود احمدی نژاد در چند نوبت ، ناگهان روزهایی را تعطیل اعلام کرد.

طرح کاهش تعطیلات رسمی ایران در مجلس و واکنش مذهبی ها
طرح کاهش تعطیلات رسمی ایران در مجلس و واکنش مذهبی ها

همین تعطیلات بی حساب و کتاب، پای مجلس را به ماجرای نظم بخشیدن به تعطیلات رسمی ایران، باز کرده است. در حال حاضر، در ایران، ۲۵ روز تعطیل رسمی است و وقتی برخی از تعطیلات مذهبی با روزهای تعطیل دیگر نزدیک می شوند، بین تعطیلی ها هم تعطیل می شود.

معمولا روزهایی از سال هم بخاطر برف، گرد و غبار و سایر مشکلات جوی تعطیل می شوند و اینها یعنی تعطیلات در ایران بیش از همان ۲۵ روز است.

در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکا ، تعطیلات رسمی بین ۹ تا ۱۱ روز در سال است.

مرکز پژوهش های مجلس می گوید طی سال های ۱۳۸۶- ۱۳۸۴ حدود ۲۰ درصد دستمزد پرداختی در اقتصاد ایران، بابت روزهای تعطیل رسمی بوده، که کار و تولیدی در آن روزها انجام نگرفته است.

هرچند مجلس قصد نظم بخشیدن به تعطیلات را دارد اما همچنان دولت قصد دارد الگوی مورد نظر خود را اجرا کند. محمود احمدی نژاد از طرفداران تعطیلی روزهای پنجشنبه است.

XS
SM
MD
LG