لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

ریچارد هولبروک: حضور ایران در نشست گروه تماس مشکلی نداشت


ريچارد هولبروک، فرستاده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان
ريچارد هولبروک، فرستاده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان

نشست گروه تماس بين المللی افغانستان روز دوشنبه ۱۸ اکتبر با حضور ۵۰ نماينده از سوی کشورهای مختلف جهان، از جمله ايران در رم، پايتخت ايتاليا برگزار شد.

گروه تماس در حالی تشکيل جلسه داده است که تلاش تازه ای برای پايان جنگ نه سالۀ افغانستان، با ترغيب طالبان به مصالحه با کابل در حال انجام است.

اين نشست تنها يک روز ادامه داشت، و هدف اصلی آن ارزيابی روند پيشرفت در افغانستان بود. گفته می شود جمهوری اسلامی ايران نيز برای نخستين بار نماينده خود را روانه شرکت در اين اجلاس کرد.

دست اندرکاران برگزاری نشست گروه تماس در رم می گويند، دعوت جمهوری اسلامی ايران به اين اجلاس در واقع بخشی از خط مشی ای است که سعی می شود همه بازيگران در صحنه سياسی منطقه به نحوی در مباحث مربوط به آينده و سرنوشت افغانستان دخالت داده شوند.

ريچارد هولبروک، فرستاده ويژه ايالات متحده آمريکا در افغانستان و پاکستان روز دوشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در وزارت امور خارجه ايتاليا در رم گفت، در زمينه احتمال حضور جمهوری اسلامی ايران در نشست گروه تماس با واشنگتن مشورت شده بود.

وی گفت: «ما می دانیم که ايران به واسطه مرزهای کاملاً بازش با افغانستان و معضل عمده مواد مخدر... می تواند نقش قابل توجهی در تثبيت مسالمت آميز وضعيت افغانستان ايفا کند. بنابر اين از نظر آمريکا حضور ايران در اين اجلاس مشکلی به همراه نداشت.»

نشست روز دوشنبه گروه تماس بين المللی افغانستان در رم زمينه ساز مجمع آتی ناتو است که قرار است ماه آينده به منظور بحث پيرامون راههای چگونگی انتقال کنترل امنيت از نيروهای ائتلاف به دولت افغانستان، در ليسبون، پايتخت پرتغال برگزار شود.

آقای هولبروک در عين حال در زمينه شايعات مربوط به احتمال انتقال قريب الوقوع کنترل در برخی از ولايات افغانستان ظرف چند ماه آينده گفت: «ما می خواهيم اطمينان يابيم که در جلسه ليسبون هيچگونه صحبتی بطور مشخص در زمينه تعداد ولاياتی که قرار است شامل این گذار شوند، مطرح نخواهد شد. ما نمی خواهيم در مورد هيچ ولايتی بطور مشخص صحبت کنيم. محور اصلی بحث ما حول چگونگی انجام اين مرحله گذار خواهد بود.»

به گفته آقای هولبروک، «مرحله گذار» مهمترين موضوع بحث اجلاس روز دوشنبۀ گروه تماس بود.

شرکت کنندگان در اجلاس گروه تماس نيز پيش بينی کرده اند کليد آغاز روند انتقال کنترل امنيت افغانستان، در مجمع ناتو در ليسبون زده خواهد شد. روند انتقال کنترل در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ بايد به اتمام رسد.

XS
SM
MD
LG