لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

ستایش از خدمات ریچارد هالبروک


ستایش از خدمات ریچارد هالبروک
ستایش از خدمات ریچارد هالبروک

جامعه بین المللی از میراث ریچارد هالبروک دیپلمات کهنه کار آمریکا تجلیل کرده است. وی دوشنبه شب در سن ۶۹ سالگی در حالی که به عنوان فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان خدمت می کرد، درگذشت.

هالبروک در بیمارستان دانشگاه جورج واشنگتن سه روز پس از آن که در جریان جلسه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا دچار ناراحتی شد، جانسپرد. پزشکان دلیل مرگ را پارگی در رگ آئورت اعلام کرده اند.

ستایش از خدمات ریچارد هالبروک
ستایش از خدمات ریچارد هالبروک

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای تاسف عمیق خود را از فقدان هالبروک ابراز داشت و گفت«تلاش های او کشورش را نیرومند تر، امن تر و قابل احترام تر ساخته بود.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز هالبروک را یکی از «وفادارترین قهرمانان کشور و مردم آمریکا » توصیف کرد.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ، که از زمان روی کار آمدن پرزیدنت اوباما درگیری های زیادی با هالبروک داشت، مرگ او را یک ضایعه نامید.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای اتئلاف بین المللی در افغانستان، هالبروک را یک «وزنه واقعی » در دیپلماسی خواند.

یکی از دستاوردهای عمده هالبروک ایفای نقشی کارساز در مذاکرات صلح دیتون بود. بر اساس این مذاکرات و قراردادی که که در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۵ در پاریس به امضای رهبران صربستان، بوسنی و کرواسی رسید، صلح را در بوسنی - هرزه گوین برقرار شد تا مناقشه قومی که ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته بود، پایان یابد.

بیل کلینتون رییس جمهوری سابق آمریکا، که هنگام امضای قراردادهای دیتون در کاخ سفید بود، روز دوشنبه هالبروک را به خاطر یک عمر « خدمت درخشان» در جبهه های جنگ و صلح، آزادی و سرکوب ستایش کرد.

XS
SM
MD
LG