لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

انتقال محل فیلمبرداری «هابیت» به خارج از نیوزیلند در نتیجه اختلاف با اتحادیه بازیگران این کشور


انتقال محل فیلمبرداری «هابیت» به خارج از نیوزیلند در نتیجه اختلاف با اتحادیه بازیگران این کشور
انتقال محل فیلمبرداری «هابیت» به خارج از نیوزیلند در نتیجه اختلاف با اتحادیه بازیگران این کشور

بنا برگزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس وخبرگزاری فرانسه، تهیه کنندگان فیلم های ماجراجویانه، دنباله دار و پرطرفدار«ارباب حلقه ها» اعلام کردند که تهیه دو فیلم آینده این سری به نام «هابیت» Hobbit به دلیل اختلافات موجود با اتحادیه های بازیگری زولاند نو، از این کشور به مکان دیگری منتقل خواهد شد.

پیتر جکسون کارگردان فیلم های «ارباب حلقه ها» روز پنج شنبه رسما اعلام کرد که نمایندگان استودیوی تهیه فیلم آمریکایی «برادران وارنر» Warner Brothers هفته آینده به نیوزیلند خواهند آمد تا مقدمات انتقال این محصول ٥٠٠ میلیون دلاری – فیلم های هابیت – را به مکان دیگری خارج از نیوزیلند فراهم آورند. کمپانی «برادران وارنر» یکی از چند شرکت تهیه فیلمی است که برای ساختن دو فیلم سه بعدی «هابیت» سرمایه گذاری کرده اند.

این تصمیم پس از یک دوره یک هفته ای مذاکرات بی نتیجه و روابط سرد میان کارگردان فیلم پیترجکسون و اعضای اتحادیه بازیگری «نیوزیلند اکتورز اکویتی» به اجرا گذاشته می شود. دراین مدت پس از مذاکرات طولانی بین طرفین،«جکسون» حاضر نشد شرایط اتحادیه مبنی بر امضای یک قرارداد مشترک و تعیین دستمزد جمعی بر اساس حقوقی که اتحادیه درنظر گرفته است را قبول کند.

در نهایت اتحادیه بازیگران نیوزیلند، بازیگران سینما و اعضای این اتحادیه را از همکاری با پروژه هابیت منع کرد. اما مدت کوتاهی پس از آنکه تهیه کنندگان فیلم اعلام کردند که پروژه را به کشور دیگری منتقل خواهند کرد، اتحادیه تغییر عقیده داد.

پیترجکسون در این مورد به آسوشیتد پرس می گوید:«کمپانی برادران وارنر و دیگرتهیه کنندگان درگیر در این پروژه به طور مسلم حق داشتند که تحت این شرایط در مورد مبالغ سرمایه گذاری شده خود احساس نگرانی کنند و تصمیم آن ها مبنی بر انتقال پروژه «هابیت» به خارج از نیوزیلند برای ما تنها راه باقی مانده بود.»

جکسون گناه این قضیه را برگردن «نیوزیلند اکتورز اکوئیتی» می گذارد:«به نظرمی رسد که این اتحادیه عمدا کوشش داشته یکشبه آبرو و حیثت صنعت فیلمسازی کشور را به خطر بیاندازد.»

«جان کی» نخست وزیر نیوزیلند پیشنهاد داده است تا با میانجگری بین کارگردان و تهیه کنندگان سری فیلم های «هابیت» و اتحادیه بازیگران سینمای این کشور به حد وسط خواسته ها طرفین رسیده و از انتقال این پروژه به خارج از نیوزیلند جلوگیری کند.

فیلم دو قسمتی «هابیت» ادامه ای است بر سه فیلم دنباله دار «ارباب حلقه ها» که بر اساس کتاب تخیلی «جی آر تولکین» ساخته شده است.

این سری فیلم ها تماما در کشور نیوزیلند فیلم برداری شده اند و مناظرطبیعی که در صحنه های گوناگون این فیلم به نمایش گذاشته می شود در تبدیل کردن فیلم «ارباب حلقه ها» به یک پدیده جهانی تاثیرات زیادی داشته و جهانگردان راازسراسر جهان به این کشور کشانده است. همین مسئله توانسته است جنبه های تازه و پردرآمدی به صنعت توریستی کشورنیوزیلند اضافه کند.

یکی از این مناطق توریستی پرطرفدار پارک تفریحی«هابیتون تاون» در شهر «ماتاماتا» است که در کنارسردر آن مجسمه ای از «گولووم»، ضد قهرمان «هابیت» قرار گرفته است که خوش آمد گویی به دیدارکنندگان است.

تهیه فیلم های «هابیت» از آغاز این پروژه تا کنون دچار مشکلاتی بوده است ازجمله کسر بودجه اولیه که نهایتا موجب شد تا «گیلرمو دل تورو» کارگردان اسپانیایی در اوائل سال جاری از مقام کارگردانی این فیلم ها استعفا دهد.

XS
SM
MD
LG