لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

تلاش برای تهیه و تولید واکسن «اچ‌آی‌وی» بار دیگر ناکام ماند


انستیتوی ملی سلامت آمریکا (آن آی اچ) انجام آزمایش‌های بالینی بر روی واکسنی که امیدوار بودند از ابتلا به ویروس «اچ آی وی» که عامل بیماری ایدز است پیشگیری کند را متوقف کرده است.

به نوشته مجله «ساینس»، نتایج نشان می‌دهد این آزمایش‌ها، که با ۱۰۴ میلیون دلار هزینه روی بیش از ۵ هزار نفر در آفریقای جنوبی انجام شده، موثر نبوده است.

در این آزمایش، نیمی از افراد واکسینه شدند و به بقیه داروی پلاسیبو یا دارونما داده شد. اما در نهایت مشخص شد که ۱۲۹ نفر از افراد واکسینه شده و ۱۲۳ نفر از افراد گروه دیگر مبتلا شده‌اند.

شایان ذکر است که این واکسن‌های آزمایشی حاوی ویروس «اچ آی وی» نیستند و از همین رو باعث ایجاد بیماری در افراد تحت آزمایش، نمی‌شوند. این واکسن ها در واقع حاوی پروتئین‌های سطح نوع خاصی از ویروس اچ آی وی هستند و خطری برای افراد ندارند.

این واکسن ها بر روی نوع خاصی از ویروس اچ ای وی متمرکز بود که در آفریقای جنوبی زیاد دیده می شود. دانشمندان امیدوار بودند بتوانند پس از این، واکسن‌هایی برای انواع دیگر اچ آی وی طراحی کنند.

تاکنون، تنها یک شیوه دارویی پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ آی وی پیدا شده است و آن استفاده از دارویی گران و نایاب است که باید روزانه مصرف شود.

دانشمندان می گویند به جستجوی خود برای یافتن واکسن اچ آی وی ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG