لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

پژوهش جدید: درمان‌های جدید ایدز ۱۰ سال به طول عمر مبتلایان می‌افزاید


آرشیو - کیت تست «ایچ آی وی»
آرشیو - کیت تست «ایچ آی وی»

بنا به پژوهش های جدید، جدیدترین درمان ها برای «اچ آی وی»، می تواند به عمر جوانانی که به این ویروس مبتلا هستند، ۱۰ سال اضافه کند.

نتایج این مطالعات که روز چهارشنبه منتشر شد، پیش بینی می کند که بیماران ۲۰ ساله ای که در سال ۲۰۱۰ تحت درمان داروهای ضد ویروس قرار گرفته اند، ۱۰ سال بیشتر از بیمارانی که در سال ۱۹۹۶ تحت درمان مشابه قرار گرفته اند، عمر می کنند.

سال ۱۹۹۶، سالی بود که این نوع معالجه بطور گسترده ای در دسترس همه قرار گرفت.

پژوهشگران در دانشگاه بریستول بریتانیا می گویند که این پیشرفت به خاطر مصرف از داروهایی است که کمتر سمی هستند و عوارض جانبی کمتری دارند. همینطور در دسترس بودن گزینه های بیشتر برای بیمارانی که به گونه ویروس های مقاوم به دارو مبتلا هستند، به طول عمر آنها کمک می کند.

ادم تریکی، آمارگر پزشکی در دانشگاه بریستول در بیانیه ای می گوید: «پژوهش های ما بیانگر داستان موفقیت آمیز در بهبود در درمان اچ آی وی است، که همراه با آزمایش، پیشگیری، و درمان بیماریهایی که به عفونت ایدز مربوط می شوند، می تواند طول عمر افرادی را که به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند را طولانی تر کند.»

هرچند تریکی می گوید البته برای رساندن طول عمر این بیماران به طول عمر متوسط مردم، تلاش هایی بیشتری لازم هست.

کارشناسان دیگر در این زمینه نیز معتقدند که باید امکانات درمانی بیشتری را برای مبتلایان به این ویروس در نواحی در حال توسعه مهیا ساخت.

گروه پژوهشی دانشگاه بریستول امیدوارند که این یافته ها خفت و ترسی را که ابتلا به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز با خود به دنبال می آورد را کم کند و کمک کند تا بیماران بتوانند به کار کردن ادامه دهند و به بیمه درمانی بهتری دسترسی داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG