لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

گزارش اجتماعی: لغو ممنوعیت ورود افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی به ایالات متحده


به دستور پرزیدنت باراک اوباما، ممنوعیت سفر افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی به ایالات متحده برچیده شد

به دستور پرزیدنت باراک اوباما، ممنوعیت سفر افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی به ایالات متحده برچیده شد.

ایالات متحده یکی از چند کشوری است که هنوز از ورود مسافران مبتلا به ویروس اچ آی وی ممانعت به عمل می آورد.

پرزیدنت باراک اوباما در این مورد می گوید:« زمان آن فرا رسیده که این ممنوعیت 22 ساله برداشته شود. اگر هدف ما ایفای نقش راهبردی و جهانی در مبارزه با اچ آی وی باشد، باید عمل و گفتار ما نیز از این امر پیروی کند.»

وی می گوید :« این ممنوعیت به جای مواجهه با واقعیت، در هراس ما (از ایدز) ریشه داشته است. ما باید تعصبات خود پیرامون این بیماری را کاهش دهیم ولی در عوض یک مسافر مبتلا به ایدز را به عنوان یک تهدید تلقی کرده ایم. ما در مسیر کمک به ریشه کن کردن این بیماری فراگیر، نقشی راهبردی در جهان بازی کرده ایم اما هنوز یکی از معدود کشورهایی هستیم که افراد مبتلا به اچ آی وی را از ورود به کشورمان باز می داریم.»

در سال 1987 وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، اچ آی وی – ایدز را در فهرست بیماری های مسری قرار داد و از ورود مبتلایان به کشور ممانعت به عمل می آورد.

در سال 1991، این وزارت خانه در صدد لغو این ممنوعیت برآمد اما کنگره ایالات متحده در سال 1993، ابتلا به اچ آی وی را تنها عامل ممنوعیت مهاجرت به ایالات متحده اعلام کرد.

آقای اوباما می گوید :« لغو این ممنوعیت قدمی در تداوم سیاستی است که جرج دبلیو بوش در صدد پیگیری آن بود واین امر به پیشبرد پیشگیری و درمان اچ آی وی - ایدز- کمک خواهد کرد. رفع این ممنوعیت گامی است که افراد را به مراجعه برای آزمایش و درمان تشویق و خانواده ها را به هم نزدیکتر می کند و در نهایت جان بسیاری از افراد را نجات خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG