لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

کشف یک قطعه فیلم هرگز دیده نشده از آلفرد هیچکاک جوان


کشف یک قطعه فیلم هرگز دیده نشده از آلفرد هیچکاک جوان
کشف یک قطعه فیلم هرگز دیده نشده از آلفرد هیچکاک جوان

امسال سال مهمی برای «آلفرد هیچکاک» فقید، فیلمساز برجسته فیلم هایی چون «روح»، «پرندگان» و «پنجره پشت حیاط» به شمار می رود. نخست مصاحبه معروف ١٢ ساعته ای که «فرانسوا تروفو» فیلمساز شهیر فرانسوی با او انجام داده و بعدها به صورت کتابی به چاپ رسید به دست آمد و اکنون هم «بنیاد ملی نگهداری ازفیلم های سینمایی» و «آرشیو فیلم نیوزیلند» اعلام کردند که نیم ساعت آغاز فیلم «سایه سفید» White Shadow اولین فیلم داستانی بلند آلفرد هیچکاک را به دست آورده اند. قطعه فیلمی که هیچکس تاکنون از وجود آن خبر نداشته و آن را تماشا نکرده است.

درسال ١٩٢٣، آلفرد هیچکاک ٢۴ ساله به عنوان نویسنده، کارگردان، ادیتور و طراح صحنه یک فیلم «ملودرام» با شرکت «کلایو بروک» و «بتی کامپسون» در نقش دو خواهر دوقلو (یکی بد و دیگری خوب) ساخت.

دیوید استریت، کارشناس و پژوهشگر فیلم های هیچکاک و رییس «انجمن ملی منتقدان سینما» این قطعه فیلم تازه یافته شده را «حلقه گمشده» بین سال های نخست هیچکاک به عنوان فیلمنامه نویس و به اوج رسیدن وی به عنوان یک فیلمساز برجسته و اثرگذار خوانده است.

قطعه فیلم تازه کشف شده «سایه سفید» از سال ١٩٨٩ تا کنون در گوشه ای از آرشیو فیلم نیوزیلند در بخشی به نام «فیلم های ناشناخته آمریکایی» بایگانی شده بود و کسی از وجود آن اطلاعی نداشت. از آنجایی که آرشیو فیلم نیوزیلند بیشتر بر روی انبوهی از فیلم های محلی و کار ترمیم و ارائه آن ها اشتغال دارد، بخش فیلم های آمریکایی این آرشیو در طول سال ها دست نخورده باقی مانده و هرگز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته بود.

بنیاد اندرو دبلیو ملون، سال گذشته امکاناتی بوجود آورد تا کارشناسی از «بنیاد ترمیم فیلم های ملی» NFPF به«نیوزیلند» سفر کرده و یک بررسی کامل از مجموعه فیلم های آمریکایی آرشیو فیلم این کشور بعمل آورد. امسال یک بار دیگر ازطریق همین بنیاد، لسلی لوئیس، متخصص فیلم های «نیترات» و قدیمی به «نیوزیلند» فرستاده شد که در همین سفر او توانست کلیپی از فیلم «سایه سفید» که در آرشیو نیوزیلند به آن عنوان ساده «دو خواهر» داده شده بود را پیدا کند.

لوئیس درنهایت توانست دو حلقه فیلم مختلف «خواهران دوقلو» را با قطعه فیلم دیگری در آرشیو فیلم نیوزیلند به نام «یک فیلم آمریکایی گمنام» جور کند. با مقایسه شیوه فیلمبرداری و شرکت بازیگران در هرسه فیلم، لوئیس متوجه شد که هر سه حلقه فیلم به یک فیلم واحد یعنی «سایه سفید» تعلق دارند. پس از بازگرداندن این قطعه فیلم به ایالات متحده آمریکا و پژوهش و تحقیقات بیشتر در رابطه با نقدها و دیگر آثار یافته شده در ارتباط با این فیلم، ثابت شد که هر سه فیلم بخش های جداشده ای از فیلم اصلی«سایه سفید» ساخته آلفرد هیچکاک جوان بوده اند.

کلیپ گمشده فیلم «سایه سفید» آلفرد هیچکاک برای دومین بار در ماه سپتامبر امسال در محل «آکادمی علوم و تصاویرمتحرک» در سینمای «ساموئل گلدوین» به نمایش در خواهد آمد و سپس به کلکسیون فیلم های این سینماگر نابغه و استاد دلهره در آکادمی اضافه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG