لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

تاکید هیلاری کلینتون بر بهبود وضعیت حقوق بشر در ازبکستان


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به همراه اسلام کریم اوف، رییس جمهوری ازبکستان
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به همراه اسلام کریم اوف، رییس جمهوری ازبکستان

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبکستان را تشویق کرده است برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشورش گام هایی بردارد.

خانم کلینتون روز پنجشنبه به عنوان بخشی از سفر به منطقه، وارد تاشکند شد و با کریم اوف ملاقات کرد.

او در سخنانی که از پیش آماده شده بود گفت حقوق بشر یک مقوله انحصاری برای هیچ کشوری از جمله آمریکا نیست. وی افزود وقتی آمریکا درباره آزادی مذهبی و رسانه ها، شکنجه، یا استفاده از خردسالان برای کار صحبت می کند، این کار را با «یک روحیه احترام متقابل» انجام می دهد.

وی همچنین درباره نقش ازبکستان به عنوان یک مسیر تدارکاتی برای حمل تجهیزات مورد نیاز نیروهای ناتو در افغانستان با رییس جمهوری ازبکستان گفت و گو کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده و ازبکستان همچنین قراردادی برای توسعه همکاری در علوم و فناوری امضا کردند.

خانم کلینتون پیشتر در روز پنجشنبه، در بیشکک با روزا اوتونبایوا، نخست وزیر قرقیزستان ملاقات کرد و تلاش های آن کشور برای تشکیل یک دولت ائتلافی را در پی برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر ستود.

وزیر امور خارجه آمریکا نظر کسانی را که به دموکراسی پارلمانی در آسیای مرکزی یا در بسیاری دیگر از نقاط جهان باور ندارند رد کرد و گفت قرقیزستان نادرست بودن این تفکر را ثابت می کند.

خانم کلینتون و اوتونبایوا از جمله درباره وضعیت قراردادی که به هواپیماهای نظامی آمریکا اجازه می دهد در راه افغانستان از پایگاه هوایی ماناس در نزدیکی بیشکک استفاده کنند، بحث کردند.

هیلاری کلینتون سفر چهار روزه به منطقه را با دیداری از بحرین به پایان می برد. او قرار است سخنران اصلی در مجمع سالانه «گفت و شنود ۲۰۱۰ منامه» باشد و روز سوم دسامبر به واشنگتن بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG