لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

رهبری از طریق قدرت غیر نظامی


رهبری از طریق قدرت غیر نظامی
رهبری از طریق قدرت غیر نظامی

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله ای در یک نشریه آمریکایی، ایالات متحده را ملتی می نامد که می تواند مسئولیت بسیج جهان را برای مقابله با چالش های جهان امروز قبول کند.

او در این مقاله، جهان امروز را بوته ای از چالش ها که رهبری آمریکا را می آزماید توصیف می کند و می گوید مشکلات جهانی، از افراط گرایی خشن تا رکودی که سراسر جهان را فراگرفته، از تغییر آب و هوا تا فقر، راه حل های جمعی را طلب می کند، حتی در حالی که فراهم آوردن آنها دشوار تر می شود و برطرف ساختن آنها ممکن نیست، مگر این که ملتی حاضر باشد مسئولیت بسیج جهانی را قبول کند. این ملت، ایالات متحده آمریکا است.

هیلاری کلینتون می گوید او کار خود را به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر نیاز به بالا بردن سطح دیپلماسی و توسعه در کنار دفاع آغاز کرد.

او این شیوه را رویکرد استفاده از «قدرت هوشمندانه» برای حل مسائل جهانی می ماند. با این حال، می گوید برای موفقیت این رویکرد، قدرت غیر نظامی آمریکا باید تقویت شود و آن گونه که رابرت گیتس، وزیر دفاع باور دارد، با قدرت نظامی متوازن تر شود.

خانم کلینتون نظر وزیر دفاع را که لازم است نگرش در شناخت نقش مهمی که سازمان هایی مانند وزارت امور خارجه و آژانس آمریکایی توسعه بین المللی بازی می کنند، تغییر کند یادآور می شود و می گوید چنین تلاشی آغاز شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا از جمله به موافقت کنگره با تخصیص اعتبار برای استخدام ۱۱۰۸ کارمند سرویس خارجی و سرویس غیر نظامی جهت تقویت توانایی وزارت امور خارجه برای دنبال کردن منافع آمریکا و پیشبرد ارزش های اشاره می کند و می گوید دولت اوباما بازسازی آژانس توسعه بین المللی (یو اس آی دی) را آغاز کرده است تا آن را به سازمان اصلی توسعه جهان تبدیل کند - سازمانی که قادر شود رشد دراز مدت و گسترش دموکراسی را تقویت کند، سیاست و نوآوری را شکل دهد و هنجاری سرمایه گذاری های آمریکا را مسلم سازد.

XS
SM
MD
LG