لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

هیلاری کلینتون برای شرکت در مذاکرات صلح راهی خاورمیانه شد


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در دور دوم مذاکرات مستقیم میان نمایندگان اسرائیل و فلسطینی راهی خاورمیانه شده است.

خانم کلینتون و جرج میچل نماینده ایالات متحده در خاورمیانه روز سه شنبه در شهر ساحلی شرم الشیخ در مصر و روز چهارشنبه در اورشلیم (بیت المقدس) در این مذاکرات شرکت می کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت اسرائیل مهلت توقف شهرک سازی در کرانه غربی رود اردن را تمدید نمی کند اما در عین حال از برخی محدودیت ها در کار ساخت و ساز خبر داد.

توقف ده ماهه شهرک سازی های یهودی نشین در تاریخ ۲۶سپتامبر به پایان می رسد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تهدید کرده است که در صورت ازسرگیری ساخت و ساز مذاکرات صلح خاورمیانه را ترک می کند.

آقای نتانیاهو گفت شهرک سازی دیگر متوقف نخواهد ماند. اما او گفت اسرائیل طبق برنامه قبلی، «ده ها هزار واحد مسکونی» نخواهد ساخت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه آقای نتانیاهو را به تمدید مهلت تعلیق ساخت و ساز در صورت پیشرفت مذاکرات صلح، ترغیب کرد.

آقای اوباما قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به زودی برگزار می شود، با آقایان عباس و نتانیاهو دیدار و مذاکره کند.

رهبران اسرائیل و فلسطینی پیشتر در ماه سپتامبر ضمن ملاقات با اوباما در واشنگتن پایتخت آمریکا، مذاکرات مستقیم صلح را که برای دو سال متوقف شده بود، از سرگرفتند.

XS
SM
MD
LG