لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان


تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان
تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان

سه سناتور با نفوذ آمریکایی با ابراز نگرانی از برنامه پرزیدنت اوباما در مورد کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان، این اقدام را مختل کردن تلاش ها برای شکست ستیزه جویان طالبان قلمداد می کنند. تمرکز مبارزه با طالبان تاکنون بر جنوب افغانستان از جمله ولایت هلمند و قندهار متمرکز بوده اما به گفته ژنرال پتریوس شرق افغانستان در ماه های آینده به کانون مبارزات نیروهای ناتو با طالبان و دیگر گروه های افراطی تبدیل خواهد شد.

با وجود پیشرفت های نیروهای امنیتی افغان، سه سناتور آمریکایی نگرانند که برنامه مد نظر پرزیدنت اوباما پیش از وارد کردن ضربه قطعی به طالبان در شرق افغانستان موجب تضعیف نیروهای آمریکایی شود، منطقه ای که پناهگاه طالبان پاکستانی هم به شمارمی رود.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه و عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا می گوید خروج نیروهای آمریکایی در ابعاد برنامه ریزی شده با ریسکی غیر ضروری همراه بوده و ممکن است نیروی کافی برای پایان دادن به کار جنگ در شرق افغانستان، وجود نداشته باشد.

ژنرال پتریوس که کمتر از دو هفته دیگر فرماندهی ناتو و نیروهای آمریکا را به ژنرال جان آلن واگذار می کند، روز دوشنبه در جشن سالگرد استقلال آمریکا گفت تمرکز جنگ در ماه های آینده از جنوب به سمت شرق و مرزهای پاکستان منتقل خواهد شد. منطقه ای که شورشیان نزدیک به القاعده و دیگر گروه های افراطی بر آن مسلط هستند. لینزی گراهام دیگر سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی نیز روز یکشنبه در کابل گفت دشمن به خروج نیروها دل بسته اما هدف ما این است که دشمن و مردم افغان را نامید نکینم. در هفته های گذشته در ارتباط با مغایرت دیدگاه های فرماندهان نظامی با تصمیم پرزیدنت اوباما برای خروج نیروها، بحث های فراوانی صورت گرفته است. ژنرال پتریوس روز دوشنبه گفت فکر می کنم وقت آن رسیده که بحث درباره احتمال های دیگر را متوقف کنیم زیرا در این مورد تنها رییس جمهوری آمریکا می تواند تصمیم بگیرد. او تنها کسی است که با ملاحظه های گسترده ای دست و پنجه نرم می کند. آقای پتریوس تاکید کرد تصمیم گرفته شده و وظیفه ماست که از ان اطاعت کنیم و به بهترین نحو آن را به اجرا گذاریم.

این در حالی است که رایان کراکر دیپلماتی که در سفارتخانه های آمریکا در عراق خدمت کرده، به زودی به عنوان سفیر جدید آمریکا در افغانستان به آن کشور اعزام می شود. آقای کراکر روز سه شنبه به همراه ژنرال جان آلن، فرمانده جدید نیروهای آمریکا در افغانستان در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما به گفتگو نشست.

XS
SM
MD
LG