لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

سنا سیاست خارجی آمریکا در یمن را بررسی می کند


سنا سیاست خارجی آمریکا در یمن را بررسی می کند
سنا سیاست خارجی آمریکا در یمن را بررسی می کند

در حالی که ائتلاف اصلی مخالفان در یمن از اتحاد برای برکناری علی عبدالله صالح و پایان دادن به خشونت ها خبر می دهند دولت آمریکا روز گذشته در سنا خواستار کناره گیری وی شدند. دو مقام ارشد وزارت خارجه روز گذشته در یکی از کمیته های فرعی روابط خارجی سنا گفتند، علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن باید با امضای پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس، قدرت را به دولت موقت انتقال دهد.

جنت سندرسون، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک روز سه شنبه به کمیته فرعی امور خاور نزدیک و آسیای مرکزی سنا گفت« ما از ابتکار شورای همکاری خلیج فارس که یمن را به سوی یک انتقال قدرت مسالمت آمیز هدایت می کند، حمایت می کنیم.»

وزارت خارجه روز سه شنبه اعلام کرده بود که طرح مکتوب شورای همکاری خلیج فارس از سوی حزب حاکم بر کنگره و ائتلاف مخالفان یمن در جلسه مشترکی به امضا رسیده ولی با وجود اعلام آمادگی ،هنوز علی عبدالله صالح آن را امضا نکرده است. آقای صالح از یک ماه پیش برای مداوای جراحت ناشی از حمله موشکی به کاخ ریاست جمهوری در عربستان سعودی بستری است. کارشناسان وزارت خارجه روز گذشته به کمیته امورخاور نزدیک و آسیای مرکزی سنا گفتند به محض امضای طرح شورای همکاری خلیج فارس از سوی آقای صالح که به مدت ۳۱ سال بر یمن حکومت می کند، انتقال قدرت می تواند انجام گیرد. دولت اوباما علاقمند کاستن از تنش ها در یمن است. کشوری که به محل مبارزه اصلی آمریکا علیه القاعده و دیگر گروه های تروریستی تبدیل شده است. شبکه تروریستی القاعده در شبه جزیره عربستان در یمن مستقر است و تواناییِ انجام حمله ها علیه ایالات متحده را دارد. سناتور دمکرات باب کیسی، رییس جلسه ای که بررسی سیاست آمریکا در یمن را به عهده داشت، گفت« القاعده شبه جزیره عربستان، تهدیدی مستقیم علیه آمریکا به شمار می رود. سناتور جیمز ریش، عضو ارشد و جمهوریخواه کمیته نیز، یمن را کشوری خواند که به طور فزاینده برای امنیت ملّی آمریکا اهمیت دارد. رئیس اداره ضد تروریستی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته گفت مقام های ارتش آمریکا باید بعضی از آموزش ها و دیگر فعالیت های خود در ارتباط با نیروهای امنیتی یمن را متوقف کنند. وی افزود: انتقال سریع ترِ قدرت سیاسی به دولت جدید اهمیت حیاتی دارد تا چنین برنامه هایی ادامه یابند . در سال جاری میلادی، واشنگتن مبلغ ۴۸ میلیون دلار تنها در زمینه کمک های انسان دوستانه و میلیون ها دلار دیگر برای امور نظامی و امنیتی به یمن کمک کرده است. سناتور ریش نگران آن است که این کمک ها توسط همپیمانان امروز و دشمنان فردا مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG