لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

کشمکش کاخ سفید و کنگره آمریکا تا یازدهم مرداد


کشمکش کاخ سفید و کنگره آمریکا تا یازدهم مرداد
کشمکش کاخ سفید و کنگره آمریکا تا یازدهم مرداد

اگر نمایندگان آمریکایی و کاخ سفید نتوانند تا یازدهم مرداد در مورد بالا بردن سقف بدهی های کشور به توافق برسند اقتصاد شکننده آمریکا با مشکلی جدی مواجه خواهد شد.

تلاش کاخ سفید برای گردهمایی رهبران هر دو حزب برای مذاکره درباره بالا بردن سقف بدهی های آمریکا و گفتگوهای ۵ روزه آنان ، بدون دستیابی به توافق در روز پنجشنبه متوقف شد. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از مذاکره کنندگان خواسته است تا پس از ملاقات با اعضای حزب خود با برنامۀ مشخصی در روز شنبه در کاخ سفید حاضر شوند. روزنامه پولوتیکو چاپ واشنگتن به نقل از یک مقام دمکرات نوشت : رییس جمهوری آمریکا در جلسه روز پنجشنبه گفته است که زمان تصم گیری است و ما برای پیشبرد این مسئله به برنامه های قاطعی نیازمندیم. بن بست کنونی در گفتگوهای رهبران کنگره با رییس جمهوری از کاهش هزینه های جاری دولت و ادامه معافیت مالیاتی طبقه مرفه جامعه و شرکت های عظیم نفت وگاز ناشی می شود. صبح روز جمعه، رهبران دمکرات و جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، هر یک بطور جداگانه با اعضای حزب خود جلسه داشتند تا بهترین پیشنهاد قابل رای را روز شنبه بر سر میز مذاکره ببرند. آقای اوباما خواستار یک توافق بزرگ است و تهدید کرده که راه حل کوتاه مدت را امضا نخواهد کرد. تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا می گوید بازارهای مالی جهان در هر دو مورد افزایش سقف بدهی ها و برنامه کاهش کسری بودجه آمریکا نگران هستند. سناتور هری رید رهبر اکثریت دمکرات در سنای آمریکا می گوید کاخ سفید به گفتگوهای محرمانه میان او و سناتور میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا پیوسته است تا برنامه ای اضطراری را طرح ریزی کنند که در صورت شکست مذاکرات برای بالا بردن سقف بدهی کشور، به مورد اجرا گذارند. رویارویی جمهوریخواهان با بیل کلینتون در سال ۱۹۹۵ که منجر به تعطیل موقت دولت شد، به اعتقاد بسیاری یکی از عوامل مهم در انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری بود. یکی از دلنگرانی های امروز جمهوریخواهان که تلاش می کنند از انتخاب مجدد آقای اوباما جلوگیری کنند، بیم از تکرار تاریخ است.

پرزیدنت اوباما پس از مقاومت شدید جمهوریخواهان در ارتباط با افزایش سقف بدهی ها، در مصاحبه های متعددی که داشته، از جمله سه مصاحبه در روز پنجشنبه بارها متذکر شده که چک ماهیانه مستمری گیران ممکن است در موعد مقرر از طرف دولت ارسال نشود و انجام بسیاری دیگر از تعهدات مالی دولت هم به دلیل نداشتن پول متوقف خواهد شد. امّا روز سه شنبه تد پو نمایندۀ جمهوریخواه مجلس نمایندگان در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا که در صورت عدم توافق تا ۱۱ مرداد چه خواهد شد، گفت کسی نمی داند که در ۱۱ مرداد چه اتفاقی رخ خواهد داد و اگر در آن تاریخ سقف بدهی ها را بالا نبرده باشیم، دنیا به آخر نمی رسد و کشور به پرداخت تعهدهای خود بر اساس اولویت ها ادامه خواهد داد و در نهایت قادر خواهیم بود تا با کاستن از هزینه ها، درآمد کشور را بالا ببریم.

XS
SM
MD
LG