لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در باره بازسازی افغانستان


گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در باره بازسازی افغانستان
گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در باره بازسازی افغانستان

اطلاعات کمیسیون ویژه تحقیق سنای آمریکا نشان می دهد که تلاش پرهزینه آمریکا برای بازسازی افغانستان، تنها دستاوردهای محدودی داشته و ممکن است با خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور، نابود شود.

نتیجه تحقیقات دو ساله گروهی از سناتورهای دمکرات در کمیته روابط خارجی سنای از دولت آمریکا می خواهد در آستانه تصمیم گیری در مورد چگونگی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، به سرعت در مورد برنامه های کمک به آن کشور بازنگری کند.

تقدیم این گزارش به کنگره آمریکا همزمان با در خواست مردم و جمعی از اعضای کنگره ارائه می شود که مردم و اعضای کنگره، با توجه به هزینه های جانی و مالی که ایالات متحده در این جنگ ده ساله متقبل شده، بطور فزاینده ای خواهان پایان دادن به جنگ و نگران استراتژی پرزیدنت اوباما در ارتباط با افغانستان هستند. در این گزارش تاکید شده استفاده از کمک های نقدی برای ایجاد ثبات در مناطق پاکسازی شده از نیروهای طالبان توسط نیروهای ناتو، که یک مولفه کلیدی در استراتژی ضد شورش دولت آمریکا به شمار می رود را، ترمیم موقت می داند که از لحاظ سیاسی نتایج خشنود کننده ای دارد. اما در اختیار قرار دادن مبالغ هنگفتی پول نقد، می تواند موجب پایمال کردن و منحرف کردن فرهنگ بومی و اقتصاد آن مناطق شود. در ضمن، شواهد ناچیزی وجود دارد که نتایج مثبت آن ماندگار باشد. در بخشی از این گزارش آمده است: پول هایی که برای برنامه های توسعه و هزینه های محلی در اختیار حکام منطقه قرار می گیرد در بعضی از ولایات افغانستان بطور معقول هزینه نشده و بدلیل کنترل ناچیز، می تواند عاملی برای تشویق فساد شود. هزینه چنین برنامه هایی نهایتاً به عهده دولت افغانستان گذاشته خواهد شد و تحلیلگران بر این اعتقادند که این امر ممکن است دولت آن کشور را در آینده به سوی کساد اقتصادی پیش برد. در همین حال بحث در دولت آمریکا و کنگره این کشور در مورد سرعت خروج یک صد هزار سرباز آمریکایی از افغانستان آغاز شده است.

کارل لوین سناتور دمکرات و رییس کمیته نیروهای مسلح سنا روز گذشته به خبرنگاران گفت که او مایل است، دست کم ۱۵ هزار سرباز آمریکایی تا پایان سال جاری افغانستان را ترک کند، اما روزنامۀ فاینشیال تایمز به نقل از جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و عضو ارشد همین کمیته می نویسد فکر نمی کند که این رقم باید بیش از ۳ هزار سرباز باشد.

XS
SM
MD
LG