لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

درخواست نمایندگان آمریکایی برای برخورد با سوریه


درخواست نمایندگان آمریکایی برای برخورد با سوریه
درخواست نمایندگان آمریکایی برای برخورد با سوریه

در حالی که دولت آمریکا اقدام سوریه در مورد مسدود کردن راه های دسترسی شهروندان به اینترنت را محکوم کرده، جمعی از نمایندگان از پرزیدنت اوباما خواستار حمایت بیشتر از مخالفان اسد شده اند.

این نمایندگان ارشد جمهوریخواه اقدام دولت آمریکا نسبت به سوریه را با دخالت نظامی این کشور در لیبی مقایسه کرده و این سئوال را مطرح می کنند که چرا نباید چنین حمایتی از مخالفان بشار اسد دریغ شود؟

با کشته شدن ۳۵ نفر دیگر در تظاهرات دو روز گذشته در شمال غرب سوریه، شخصیت های تبعیدی مخالف رژیم اسد خواستار منزوی کردن رییس جمهوری آن کشور شدند. علاوه بر اعمال خشونت نسبت به تظاهر کنندگان سوری که خواستار اصلاحات سیاسی در کشور هستند، گزارش های رسیده از سوریه حاکی است که مقام های مسئول در آن کشور، دسترسی به اینترنت و امکان تماس با تلفن همراه را در بسیاری از نقاط سوریه مسدود کرده اند. جان کایل سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا می گوید: سوریه، تازه ترین فرصت برای آمریکاست تا حمایت خود را از آرزوی مردمی که خواهان دستیابی به آزادی بیشتر هستند، اعلام کند و سرکوب آنان توسط رژیمی که در مخمصه قرار گرفته را محکوم کند. مرد شماره ۲ در سنای آمریکا معتقد است که پرزیدنت اوباما باید به طور آشکار حمله های رژیم اسد علیه مردم سوریه را محکوم کند. میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست و یکی از نامزدهای جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ از رفتار پرزیدنت اوباما نسبت به سوریه انتقاد کرده است. وی معتقد است رییس جمهوری آمریکا به طور قابل توجهی در این باره سکوت اختیار کرده است. در برابر چنین انتقادهایی دولت اوباما تاکنون با اعمال تحریم ها علیه دولت بشار اسد، وی را در مورد ایجاد تغییرهای سیاسی و یا کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داده است. اما به طور رسمی خواستار برکناری بشار اسد نشده است. برخی تحلیل گران می گویند، دولت اوباما تلاش می کند تا از طریق کاهش دخالت های نظامی،هزینه های دولت را کاهش دهد. کاهش حمایت مردم آمریکا و نمایندگان این کشور از جنگ های جاری، به ویژه جنگ ده ساله در افغانستان، به گفته رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده بر سیاست جنگ دولت این کشور بی تاثیر نخواهد بود. گیتس که در پایان ماه جاری میلادی بازنشسته خواهد شد، می گوید هر تصمیمی که پرزیدنت اوباما در ارتباط با افغانستان اتخاذ کند، باید پیروزی را مد نظر داشته باشد.

لئون پنتا، مدیر کنونی CIA از سوی پرزیدنت اوباما برای جانشینی رابرت گیتس به عنوان وزیر دفاع جدید ایالات متحده معرفی شده است و کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا قرار است روز پنجشنبه جلسه پرسش و پاسخی را در مورد تایید صلاحیت آقای پنتا برگزار کند. با وجود مخالفت برخی جمهوریخواهان، انتظار می رود صلاحیت آقای پنتا در سنا تایید شود.

XS
SM
MD
LG