لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

انتقاد پرزیدنت اوباما از عملکرد کنگره آمریکا


انتقاد پرزیدنت اوباما از عملکرد کنگره آمریکا
انتقاد پرزیدنت اوباما از عملکرد کنگره آمریکا

پرزیدنت اوباما در بخشی از سخنرانی روز چهارشنبه ، کنگره آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و برای پرهیز از به تعویق افتادن تعهدات مالی دولت، خواستار اقدام سریع کنگره شد.

اصرار دیروز رییس جمهوری آمریکا براین نکته زمان زیادی باقی نمانده و نمایندگان باید هر چه زودتر و پیش از ضرب العجل دوم ماه اوت، در مورد کاستن از کسری بودجه در بلند مدت و بالابردن سقف بدهی های کشور ، به توافق برسند،نارضایتی خود از وضع موجود اعلام کرد. انتقاد پرزیدنت اوباما به برنامه ای است که جمهوریخواهان برای تابستان به مورد اجرا گذاشته اند تا ۸۷ نماینده تازه کار بتوانند به ایالت های خود بازگردند.

روزنامه پولیتیکو چاپ واشنگتن می نویسد: در ۶ ماه اول سال جاری تنها ۱۸ قانون به تصویب رسیده که ۱۵ مورد آن تمدید موقت قوانین در حال انقضا بوده است. این در حالی که این نهاد قانونگذاری بر سر مسائل جدی نظیر لیبی، هزینه های دولت و بدهی های کشور به تصمیم نرسیده و چشم انداز مصالحه ای نیز بچشم نمی خورد. در پی سخنرانی روز چهارشنبه پرزیدنت اوباما، جان بینر رییس مجلس نمایندگان گفت: نکاتی که پرزیدنت اوباما گوشزد می کند، نادیده گرفتن واقعیت های قوه مقننه و اقتصاد و طعنه قابل توجه به کنگره است.

آرتور دیویس ، نماینده سابقِ ایالت آلاباما از حزب دمکرات می گوید فکر نمی کنم کسی را در آمریکا بتوان پیدا کرد که اعتقادی به عملکرد صحیح کنگره داشته باشد. به اعتقاد آقای دیویس، همکاری های دو حزبی در کنگره در بدترین شکل تاریخی خود قرار دارد. بسیاری از نمایندگان در مورد اقدام یک جانبه پرزیدنت اوباما در ارتباط با دخالت نظامی در لیبی ناراضی هستند اما رهبر جمهوریخواهان نیز نتوانست رای کافی برای قطع بودجه مداخلۀ نظامی در لیبی را فراهم کند. میزان درصد تایید عملکرد کنگره در حال حاضر حدود ۱۷ درصد است که گرچه افزایش ۴ درصدی نسبت به ماه نوامبر نشان می دهد اما به طرز چشمگیری نسبت به بهار گذشته، پایین است.

در مواردی به نظر می رسد که جمهوریخواهان و دمکرات ها حرف یکدیگر را نمی فهمند. رهبران جمهوریخواه در پی آرام کردن افرادی در درون حزب هستند که خواهان لغو قانون جدید خدمات درمانی، هستند و دموکرات ها نیز تلاش می کنند در میان نمایندگانی که از اوباما ناخرسند هستند، تکیه گاهی ایجاد کنند.

سنای آمریکا قرار بود هفته آینده را به مناسبت روز استقلال آمریکا، تعطیل باشد اما هری رید رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا، این تعطیلی را لغو کرد تا سناتورها بتوانند به بحث و مذاکره درباره بالا بردن میزان سقف بدهی ها و کسری بودجه ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG