لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

اختلاف نظر در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان


اختلاف نظر در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
اختلاف نظر در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

رئیس جمهوری آمریکا، در ساعت ۸ شب بوقت واشنگتن، تصمیم خود مبنی بر کاهش نیروها در افغانستان را اعلام می کند.

همزمان روز سه شنبه، سنا آمریکا صلاحیت وزیر پیشنهادی آقای اوباما برای تصدی وزارت دفاع را مورد تأئید قرار داد. لئون پانتا مدیر کنونی «سی آی اِ» اولین دمکراتی است که در ۱۴ سال گذشته به این سمت منصوب می شود.

آقای پنتا که روز گذشته با ۱۰۰ رای موافق و بدون رای مخالف از مجلس سنا رای اعتماد گرفت، مجری طرح کاهش نیروهایی خواهد بود که قرار است امشب از سوی پرزیدنت اوباما اعلام شود. انتظار می رود، پرزیدنت اوباما در سخنرانی امشب از خروج ۱۰ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان در کمتر از یک سال خبر دهد، هر چند برخی گزارش ها این رقم را تا ۳۰ هزار نفر نیز تخمین می زنند. مجری وزیر دفاع جدید آمریکا خواهد بود که از اول ماه ژوئیه این مقام را به عهده می گیرد.

وی طرح خروج نیروها را به گونه ای باید ساماندهی کند که نه تنها اهداف ایالات متحده در افغانستان تامین شود بلکه راه برای انتخاب مجدد پرزیدنت اوباما نیز هموار گردد. این درحالی است که سال آینده و در جریان مبارزات انتخاباتی هنوز بین ۶۰ تا ۷۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت.

رقمی نزدیک به دو برابر تعداد سربازانی که به هنگام به قدرت رسیدن پرزیدنت اوباما در افغانستان بودند. توضیح این مسئله برای رییس جمهوری که خود مخالف جنگ است ، ۱۱ سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر و بیش از یک سال پس از کشته شدن اسامه بن لادن ، کار آسانی نخواهد بود.

جو منچن، سناتور ایالت ویرجینیای غربی روز گذشته در سنا گفت« پرزیدنت اوباما باید کاهش مسئولانه بخش مهمی از نیروها از افغانستان را آغاز کند .» سناتور منچن بر این باور است که زمان بازسازی آمریکاست و نه افغانستان. وی می گوید«هزینه کردن ۴۸۵ میلیارد دلار علاوه بر ۴۴۳ میلیارد دلاری که تاکنون در افغانستان خرج شده، غرق کردن کشور در دریایی از بدهی است.» اما سناتور مک کین عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا و یکی از حامیان حضور نظامی پرقدرت در افغانستان می گوید« از زمان تقویت نیروها در افغانستان در سال ۲۰۰۹ موفقیت هایی را کسب کرده ایم و باید این مسیر را ادامه دهیم.»

سناتور کارل لوین رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نیز روز گذشته با انتشار اعلامیه ای بر کاهش قابل توجه نیروهای آمریکا از افغانستان تأکید کرده و می گوید« باید اجازه داد تا دولت افغانستان این امر را درک کند که ما مصمم هستیم وظایف اصلی در امور امنیتی افغانستان را به افغان ها واگذار کنیم.»

در میان مردم آمریکا، درخواست فزاینده ای در مورد خروج نیروهای آمریکا از افغانستان مشاهده می شود. بر اساس نتایج یک نظر سنجی که روز سه شنبه اعلام شد ۵۶ درصد خواستار خروج سریع نیروها از افغانستان هستند. این رقم در سال گذشته ۴۰ درصد بود.

XS
SM
MD
LG