لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک می کنند


نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک می کنند
نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک می کنند

پرزیدنت اوباما، فردا شب در یک سخنرانی، تصمیم خود در ارتباط با چگونگی و میزان کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان را اعلام می کند. کاهش نیروها که از ماه آینده آغاز می شود با دگرگونی های اساسی در پست های نظامی و سیاسی آمریکا در افغانستان همراه خواهد بود. کنگره آمریکا در هفته های اخیر تلاشی فرا جناحی را برای خروج هر چه بیشتر نیروهای این کشور از افغانستان و پایان دادن به جنگ ده ساله در پیش گرفته است. در واشنگتن، انتصاب وزیر دفاع جدید و در کابل، جابجایی فرمانده نیروهای آمریکا ژنرال پترائوس و همچنین کارل آیکنبری سفیر آمریکا در افغانستان، از جمله این تغییرات است. هدف نهایی، خروج همه نیروهای آمریکایی و ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان و واگذاری کنترل امور امنیتی به پلیس و ارتش آن کشور است، اما همانطور که رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در سفر اخیر خود به افغانستان گفت هنوز زمان مساعد برای تغییر استراتژی آمریکا در جنگ افغانستان فرا نرسیده است. آقای گیتس معتقد است که باید فشار نظامی بر طالبان را افزایش داد تا رهبران طالبان، گزینه ای جز شرکت در گفتگوهای جدی برای صلح نداشته باشند.

لئون پانتا رییس کنونی سی آی ای، که از ماه آینده سکان وزارت دفاع را بر عهده می گیرد در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در پاسخ به این پرسش که استراتژی او در جنگ افغانستان چه خواهد بود، گفته است سیاست رابرت گیتس را ادامه خواهد داد. اما ناظران می گویند وزیر دفاع آینده آمریکا باید خواست فزاینده نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات مجلس نمایندگان مبنی بر مبارزه با تروریسم بین المللی و پایان دادن به جنگ در افغانستان را مد نظر قرار دهد. کمتر از یک ماه پیش متمم ارائه شده به مجلس نمایندگان برای کاهش از عملیات نظامی در افغانستان تنها با ۱۱ رای کمتر به تصویب نرسید.

روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه یکی از گزینه های پرزیدنت اوباما را خارج کردن ۵ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان در ماه های باقی مانده از سال جاری و خروج ۳۰ هزار نیروی تقویتی در ۱۲ ماه آینده ذکر کرده است. گزینه دیگر، اعلام زمانی دقیق در سال ۲۰۱۲ برای خارج کردن ۳۰ هزار نیروی تقویتی است که از سال ۲۰۰۹ به افغانستان اعزام شده اند.

به گفته جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، پنجشنبه گذشته با پرزیدنت اوباما ملاقات و شماری از گزینه ها را در افغانستان مورد بحث قرار داد. با توجه به اقتصاد شکننده حاکم بر آمریکا و نرخ بیکاری بالای ۹ درصد، پرزیدنت اوباما توسط هم حزبی های خود متقاعد شده است، به جای استفاده از منابع مالی آمریکا در افغانستان، این پول ها در برنامه های اقتصادی آمریکا سرمایه گذاری شود.

XS
SM
MD
LG