لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

وزیر دفاع آمریکا از آغاز گفت و گو با طالبان خبر داد


وزیر دفاع آمریکا از آغاز گفت و گو با طالبان خبر داد
وزیر دفاع آمریکا از آغاز گفت و گو با طالبان خبر داد

آمریکاییان معتقدند کشورشان در مناطق بسیاری درگیر شده است. تازه ترین نظرسنجی در آمریکا همچنین حاکی از نارضایتی از هزینه های سرسام آور این جنگ ها در شرایط دشوار اقتصادی است.

در همین حال رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که تا ۱۰ روز دیگر بازنشسته خواهد شد، روز یکشنبه از مذاکرات اولیه با طالبان خبر داد. خبری که با مخالفت شدید برخی نمایندگان از جمله رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان مواجه شد.

مایک راجرز رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، گشودن درها برای مذاکره با طالبان را فاجعه ای در ارتباط با جنگ افغانستان خوانده و می گوید ما در شرایط بسیار پر مخاطره ای در افغانستان قرار داریم. این نماینده جمهوریخواه ایالت میشیگان با انتقاد از دولت آمریکا، کسب چنین موفقیت هایی را نقطه ضعف دولت تلقی کرده و می افزاید، آنان ابتدا در پی راه حل دیپلماتیک هستند و پس از آن می خواهند مولفه های نظامی را پیگیری کنند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت وزارت خارجه آمریکا در سطحی پایین تر از وزیر امور خارجه، گفت و گوهایی را با طالبان آغاز کرده است. آقای گیتس تاکید کرد که کشورهای دیگری نیز در این گفت و گوها شرکت دارند. اگر چه گفته می شود که انتظار نمی رود تا پیش از زمستان گفت و گوهای جدی آغاز شود اما آمریکا و متحدانش در پی مذاکره با نماینده واقعی طالبان و ملاعمر هستند. وزیر دفاع آمریکا معتقد است که طالبان باید خود را زیر فشار شدید نظامی ناتو حس کنند و به این باور برسند که نمی توانند به موفقیتی نائل شوند مگر آن که گفت و گوهایی جدی را آغاز کنند. مایک راجرز که مخالف گفت و گو با طالبان است می گوید، درهم نکوبیدن قدرت طالبان، کوتاهی از ماموریت اصلی آمریکا در افغانستان است. از سوی دیگر نارضایتی و خستگی ناشی از جنگ هایی که آمریکا درگیر آنهاست در نظر سنجی تازه ای که از سوی روزنامه هیل، چاپ واشنگتن صورت گرفته، کاملاً مشهود است. ۷۲ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی می گویند، آمریکا در جنگ های بسیاری درگیر شده و باید سربازان خود را به کشور بازگرداند. در روزهای آینده، پرزیدنت اوباما با اتخاذ تصمیم دشواری در مورد میزان کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان روبرو خواهد بود. اختلاف نظر فاحشی در میان نمایندگان آمریکایی و حتی مقام های نظامی این کشور در ارتباط با چگونگی خروج نیروها از افغانستان، وجود دارد. رابرت گتیس وزیر دفاع آمریکا که پیشتر به خروج اندک نیروها اعتقاد داشت، اکنون به صراحت می گوید خروج اندک نیروها را برای ماه ژوئیه مناسب می داند.

XS
SM
MD
LG