لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

نامه کنگره به کاخ سفید در باره ادامه جنگ لیبی


نامه کنگره به کاخ سفید در باره ادامه جنگ لیبی
نامه کنگره به کاخ سفید در باره ادامه جنگ لیبی

جان بینر رییس مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای به رییس جمهور اوباما در مورد عدم دریافت مجوز دخالت نظامی در لیبی هشدار داده است. وی در این نامه تصریح کرده که عدم کسب مجوز ادامه جنگ در لیبی از کنگره آمریکا ممکن است تخطی از قانون اختیارات جنگی به شمار رود.

جان بینر روز گذشته با ارسال نامه ای از پرزیدنت اوباما خواسته است تا روز جمعه به طور رسمی در پی کسب مجوز برای ادامه مداخله نظامی در لیبی باشد و در غیراین صورت به عملیات نظامی آمریکا در لیبی پایان دهد.

مجلس نمایندگان در اوایل ماه جاری قطعنامه ای را به تصویب رساند که به طور صریح بر عدم دریافت مجوز از کنگره توسط دولت ، تاکید دارد. در نامه آقای بینر به پرزیدنت اوباما آمده است« به نظر می رسد که تاکنون دولت از قانون اختیارات جنگی تخطی کرده مگر آن که از کنگره مجوز دریافت کند و یا همه نیروهای آمریکایی را از این ماموریت خارج کند.»

قانون اختیارات جنگ که در سال ۱۹۷۳ تصویب شده، می گوید رییس جمهوری می تواند تنها برای مدت ۶۰ روز نیروهای نظامی آمریکا را بدون داشتن مجوزی از سوی کنگره در مأموریتی جنگی بکار گیرد. در این قانون تمدید ۳۰ روزه نیز در نظر گرفته شده است. کاخ سفید می گوید که اقدام دولت با قانون اختیارات جنگ سازگار است اما نظیر دولت های پیشین آمریکا مطابقت آن با قانون اساسی را در نظر نگرفته است. رییس مجلس نمایندگان در نامه خود خطاب به پرزیدنت اوباما نوشته است: دستوری را که شما برای شرکت نیروهای مسلح آمریکا در لیبی صادر کرده اید، مجلس را به یکی از دو نتیجه می رساند که یا شما به این جمع بندی رسیده اید که قانون اختیارات جنگی در مورد لیبی مصداق ندارد و یا اینکه این قانون خلاف قانون اساسی کشور است. آقای بینر در پایان تاکید کرده مجلس و مردم آمریکا که ما آنان را نمایندگی می کنیم حق دارند که از نیت شما خبر داشته باشند. روزنامه پولیتیکو، چاپ واشنگتن از قول منابع حزب جمهوریخواه می نویسد، در جلسه ای که در روز سه شنبه در پشت درهای بسته برگزار شده، رهبران جمهوریخواه گفته اند ممکن است محدودیت هایی بر بودجه تعیین شده برای لیبی در نظر گرفته و یا آن را قطع کنند. هر چند تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

دنیس کوسینیچ و والتر جونز، دو نماینده دمکرات و جمهوریخواه قرار است امروز شکایتی را در مورد عدم کسب مجوز دولت از کنگره در مورد مداخله نظامی در لیبی به دادگاه فدرال ارائه دهند. انتظار می رود جزییات این شکایت ساعت ۲ بعد ازظهر روز چهارشنبه بوقت واشنگتن اعلام وصول شود و گفته می شود، دیگر نمایندگان نیز از آن حمایت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG