لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

درخواست نمایندگان آمریکایی برای پایان جنگ در لیبی و افغانستان


درخواست نمایندگان آمریکایی برای پایان جنگ در لیبی و افغانستان
درخواست نمایندگان آمریکایی برای پایان جنگ در لیبی و افغانستان

پس از سال ها جنگ در عراق و افغانستان و جنگی که به تازگی در لیبی آغاز شده، مجلس نمایندگان آمریکا رسیدگی به اقدام های نظامی آینده را به رای می گذارد.

نمایندگان ضد جنگ در هفته جاری لایحه ای را به رای می گذارند که در صورت تصویب دخالت نظامی آمریکا در لیبی را متوقف می کند. این اقدام در پی رای گیری چند روز پیش مجلس نمایندگان صورت می گیرد که با اختلاف ناچیزی نتوانست خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تسریع کند.

مجلس نمایندگان در هفته جاری لایحه پیشنهادی دنیس کوسینیچ، نماینده دمکرات مخالف جنگ را مورد بررسی قرار می دهد که از رییس جمهوری آمریکا خواسته تا نیروهای این کشور از لیبی را خارج کند. این نماینده لیبرال دمکرات لایحه خود با استفاده از قطعنامه اختیارات جنگی مصوب سال ۱۹۷۳ که تحت شرایط خاصی اجازه رای گیری در مورد خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا را می دهد، تنظیم کرده است. وی در ماه مارس نیز با استفاده از همین قطعنامه تلاش کرد تا دولت اوباما را برای خارج کردن نیروهای آمریکا از عراق و افغانستان تحت فشار قرار دهد، اما موفق به کسب آرای لازم نشد. هر چند انتظار نمی رود که لایحه جدید هم تصویب شود اما میزان حمایت نمایندگان می تواند برای کاخ سفید هشدار دهنده باشد. هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه، پرزیدنت اوباما را در مورد عدم مشورت با کنگره در مورد اقدام نظامی علیه لیبی، مورد انتقاد قرار داده اند. انتقاد دیگری که از رییس جمهوری آمریکا می شود این است که وی هنوز مشخص نکرده هدف از بمباران لیبی، حمایت از شهروندان بی دفاع آن کشور است و یا تلاش برای براندازی معمر قذافی. علاوه بر سیاست های ضد جنگی که جمعی از نمایندگان برای پایان دادن به جنگ دنبال می کنند، هزینه های سنگین جنگی یکی از عوامل مهم در فشار برای خروج هر چه سریع تر نیروهای آمریکا از عراق و افغانستان به شمار می رود.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته است جنگ افغانستان، در سال مالی جاری مبلغی معادل ۱۱۳ میلیارد دلار برای ایالات متحده، هزینه داشته و پیش بینی می شود تا در سال مالی آینده، به ۱۰۷ میلیارد دلار نیاز داشته باشد. هفته گذشته مجلس نمایندگان تنها با اختلاف ۱۱ رای نتوانست لایحه خروج بخش اعظم و یا همه نیروهای آمریکایی از افغانستان را تصویب کند. نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان روز رای گیری گفت که در دیدار اخیر خود به رییس جمهوری افغانستان گفته است که آمریکاییان خواستار پایان جنگ در افغانستان هستند.

مخالفت حامد کرزی با عملیات نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان در ماه های گذشته، به ویژه با کشته شدن غیر نظامیان در این عملیات افزایش یافته است. رییس جمهوری افغانستان در تازه ترین اظهار نظر در مورد ادامه عملیات هوایی نیروهای ناتو هشدار داده که چنین اقدام هایی، نیروهای ناتو را به نیروهای اشغالگر تبدیل می کند.

پس از کشته شدن اسامه بن لادن نمایندگان آمریکایی هزینه سنگین جنگ در افغانستان را به چالش کشیده اند. سناتور جان کری، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در ماه جاری گفته است: ادامه جنگ افغانستان ماهانه ۱۰ مییلیارد دلار بودجه نیاز دارد در حالی که پایانی هم برای آن قابل تصور نیست.

نیروهای ناتو و آمریکا تلاش می کنند که تا مجموع نیروهای ارتش و پلیس افغانستان را تا ۳۵۲ هزار نفر برسانند. اما افزون بر هزینه آموزش، پرسش مهم توانایی دولت افغانستان در تامین هزینه های سالانه ۶ تا ۸ میلیارد دلاری آن است.

XS
SM
MD
LG