لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

آیا ارتش پاکستان از بن لادن حمایت می کرد؟


کشته شدن اسامه بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان برای نمایندگان کنگره آمریکا پرسش های جدی مطرح کرده است. از جمله این که آیا دولت پاکستان از اختفای وی خبر داشته است؟

سناتور کارل لوین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در برابر خبرنگاران این سئوال را مطرح کرد که آیا اسامه بن لادِن تحت حمایت ارتش و سازمان های اطلاعاتی پاکستان بوده است؟ وی می گوید« من فکر می کنم ارتش و نهادهای اطلاعاتی پاکستان باید به پرسش های بسیاری پاسخ دهند. محل و مدت زمانی که بن لادن در آنجا اقامت داشته و این که اقامتگاه او در نزدیکی یک قرارگاه مرکزی ارتش پاکستان ساخته شده بود.» رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با هری رید رهبر اکثریت دمکرات در سنای آمریکا ابراز امیدواری کرد که دولت غیر نظامی پاکستان، چنین پرسش هایی را از ارتش و نهادهای اطلاعاتی آن کشور پرسیده باشد.

اما چنین دیدگاه هایی در میان نمایندگان، پرسش هایی را درباره میزان و نحوه کمک های مالی ایالات متحده به دولت پاکستان بوجود آورده است. فرانک لوتنبرگ، سناتور دمکرات ایالت نیوجرسی روز دوشنبه گفت« کنگره آمریکا پیش از آن که میلیاردها دلار به پاکستان، به عنوان کشوری که اسامه بن لادن در آن شناسایی و کشته شده، تخصیص دهد، باید اطلاعات بیشتری درباره تعهدهای این کشور در قبال مبارزه علیه تروریسم کسب کند.» سناتور لوتنبرگ معتقد است توانایی بن لادن برای زندگی در شهرکی نزدیک به پایتخت پاکستان حیرت آور است و باید بدانیم که چه کسانی و از چه زمانی از آن خبر داشتند؟ سناتور دمکرات ایالت نیوجرسی می گوید« ارسال کمک های مالی به پاکستان تا زمانی که مردم و کنگره آمریکا از عزم اسلام آباد در مبارزه با تروریسم اطمینان حاصل نکرده باشند باید به حالت تعلیق درآید.»

در فوریه گذشته، باراک اوباما در بودجه درخواستی سال ۲۰۱۲ میلادی برای پاکستان ۳ میلیارد دلار کمک در نظر گرفت که بیش از نیمی از آن به برنامه های امنیتی آن کشور اختصاص یافته است.

سوزان کالینز، سناتور ارشد جمهوریخواه و عضو کمیته امنیت ملی سنای آمریکا نیز روز دوشنبه گفت: به نظر می رسد که دولت پاکستان بازی دوگانه ای را پیش گرفته و لازم است که ما با فشار بیشتر کمک های مالی و نظامی به آن کشور را به شرایط مورد نظر خود مشروط کنیم.

XS
SM
MD
LG