لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

تمدید ۴ ساله قانون صیانت از امنیت آمریکا


تمدید ۴ ساله قانون صیانت از امنیت آمریکا
تمدید ۴ ساله قانون صیانت از امنیت آمریکا

کنگره آمریکا پنجشنبه شب در یک همکاری دو حزبی قانون صیانت از امنیت آمریکا موسوم به Patriot Act را تصویب کرد. این قانون دقایقی پیش از نیمه شب به امضا رئیس جمهوری آمریکا رسید.

این قانون پس از یک هفته بحث سرانجام روز پنجشنبه با ۷۲ رأی موافق در برابر ۲۳ رای مخالف در سنای آمریکا تصویب و به مجلس نمایندگان این کشور ارسال شد. بحث اصلی برخی نمایندگان ایجاد تعادل در اختیارات قوه مجریه و ابراز اطمینان از زیر پا گذاشته نشدن آزادی های فردی بود. جمهوریخواهان در پاسخ به این انتقادها گفته اند این قانون از حقوق آمریکا و آزادی های مدنی مردم این کشور حمایت می کند. این قانون که تقریباً یک ماه پس از حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر تصویب شد، به منظور ارتقا توان مبارزه با تروریسم به مقام های اطلاعاتی آمریکا اجازه می دهد تا با شنود مکالمه های تلفنی، کنترل ایمیل ها، کنترل اسناد و مدارک تجاری و پزشکی هر گونه توطئه ای را خنثی کنند. هری رید رهبر اکثریت دمکرات سنا پس از رای گیری با صدور بیانیه ای گفت« گر چه این قانون کامل نیست اما این امکان را در اختیار آژانس های اطلاعاتی و نهادهای اجرایی قرار می دهد تا به صیانت از آمریکا پرداخته و اقدام های تروریستی را خنثی کنند.» اما دیک دوربن سناتور دمکرات از ایالت نیویورک می گوید زمانی که به این لایحه در سال ۲۰۰۱ رای مثبت دادم، نماینده مجلس بودم و هنوز دود از بقایای برج های مرکز تجارت بلند بود. اما به زودی دریافتم که این قانون اختیارات گسترده ای در اختیار دولت قرار می دهد بی آنکه نظارت لازم از سوی نهادهای قضایی و کنگره بر اختیارات آنان اعمال شود.
پرزیدنت اوباما که سرگرم دیدار از اروپاست از تمدید قانون صیانت از امنیت آمریکا ابراز خرسندی کرده است. رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه پس از ملاقات با نیکلا سارکوزی، همتای فرانسوی خود گفت« این قانون ابزار مهمّی برای ادامۀ برخورد با تهدید های تروریستی بشمار می رود.»

XS
SM
MD
LG