لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

تلاش کنگره برای کاهش بودجه دفاعی آمریکا


تلاش کنگره برای کاهش بودجه دفاعی آمریکا
تلاش کنگره برای کاهش بودجه دفاعی آمریکا

در حالی که در دو سال گذشته وزارت دفاع آمریکا و کاخ سفید بسیاری از برنامه های تسلیحاتی را کاهش داده اند اما هنوز نمایندگان آمریکایی خواستار کاهش بیشتر هزینه های دفاعی کشور هستند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که ماه های آخر تصدی این در این سمت را سپری می کند،به شدت در مقابل کاهش بیشتر بودجه دفاعی کشور ایستادگی کرده است. به اعتقاد وی ارتش ایالات متحده باید قدرت خود را در زمینه برنامه های مربوط به برتری و تحرک هوایی، حملات دور بُرد، جلوگیری از حملات هسته ای، دسترسی دریایی، اطلاعات، نظارت و شناسایی حفظ کند. وزیر دفاع آمریکا با افزودن یک هواپیمای تانکر بوئینگ به این لیست که باید ساخته شود، گفته است بی تردید این برنامه ها اهمیت دارند اما به گفته یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هیچ نهاد دولتی از این کاهش در امان نبوده و این برنامه حتی وزارت دفاع را هم شامل می می شود. تأکید مقام های وزارت دفاع در حفظ برنامه ها و تا حد ممکن حفظ بودجه از آن نظر اهمیت دارد که آمریکا علاوه بر نگرانی از آینده تحولات منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا، در دو جنگ افغانستان و عراق نیز درگیر است. هر چند به نظر می رسد که از ماه ژوئیه سال جاری نیروهای آمریکایی خروج از افغانستان را آغاز و در عراق تا پایان سال جاری همه نیروهای آمریکایی از آن کشور خارج شوند، اما رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در جلسه ای در انستیتو امریکن اینترپرایز گفت امیدوار است رهبران عراق از نیروهای آمریکایی بخواهند که بیش از زمان تعیین شده، در عراق باقی بمانند.

آقای گیتس با اذعان به عدم محبوبیت آمریکا در عراق اضافه کرد تمدید حضور نیروهای آمریکایی در عراق در بر گیرنده این پیام مهم به همپیمانان عرب این کشور و ایران خواهد بود که رهبران عراق با چالشی بزرگ در اتخاذ چنین تصمیمی مواجه هستند . به اعتقاد وزیر دفاع آمریکا اتخاذ چنین تصمیمی از سوی رهبران عراق به زمان بیشتری نیاز دارد . وی ابراز امیدواری کرد که عراقی ها راهی برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی درعراق پیدا کنند. رابرت گیتس افزود، هواداران مقتدا صدر، روحانی تندرو شیعه به روشنی خواستار خروج ما از عراق هستند. مقتدا صدر در ماه گذشته هشدار داد اگر نیروهای آمریکایی بیش از تاریخ تعیین شده در عراق باقی بمانند، هواداران او به مخالفت مسلحانه متوسل خواهند شد. نوری المالکی، نخست وزیر عراق هم در اوایل ماه جاری گفته است که می خواهد با بلوک های سیاسی رقیب در مورد میزان حمایت آنها از ادامۀ حضور نیروهای آمریکا در عراق، صحبت کند. چنین تصمیمی پس از دیدار مقام های آمریکایی از بغداد در هفته های اخیر اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG