لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند خطر القاعده هنوز از میان نرفته است


شماری از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند خطر القاعده هنوز از میان نرفته است
شماری از نمایندگان کنگره آمریکا می گویند خطر القاعده هنوز از میان نرفته است

شادمانی از شنیدن خبر کشته شدن اسامه بن لادن در میان نمایندگان آمریکایی هم موج می زند اما بسیاری از آنان بر این اعتقادند که با وجود کشته شدن بن لادن هنوز خطر القاعده از میان نرفته است. نمایندگان آمریکایی که در حال سپری کردن آخرین ساعات از تعطیلات دو هفته ای عید پاک بودند که این خبر را شنیدند. برخی از آنان از جمله جان بینر رییس مجلس نمایندگان آمریکا و جان مک کین، سناتور جمهوریخواه پیش از اعلام رسمی خبر و با تلفن مقام های آمریکایی خبر را شنیدند.

پیش از سخنرانی یکشنبه شب باراک اوباما در کاخ سفید، او در تماسی تلفنی با جان بینر و تنی چند از رهبران کنگره، آنان را از کشته شدن فردی که دستور حملات ۱۱ سپتامبر را صادر کرده بود، آگاه ساخت. دفتر جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که آقای اوباما شخصاً این خبر را به اطلاع او رسانده و آقای بینر در واکنش به این خبر از باراک اوباما و جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، برای همه تلاش هایشان در به دام انداختن بن لادن تشکر کرد. آقای بینر در بیانیه ای که شب گذشته صادر کرد می گوید: «این خبری مهم برای امنیت مردم آمریکا و یک پیروزی در جنگ مستمر ما علیه القاعده و افراط گرایان تندرو در سراسر جهان به شمار می رود».

رییس مجلس نمایندگان آمریکا ضمن قدردانی و تبریک گفتن به مردان و زنانی که در نیروهای مسلح و سازمان های اطلاعاتی این کشور فعالیت می کنند افزود: «ما هنوز با تهدیدهای پیچیده و رو به رشد تروریستی روبرو هستیم و لازم است که هوشیارانه به تلاش های خود در مبارزه و شکست دشمنان تروریست در راه حمایت از مردم آمریکا ادامه دهیم». جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا خبر کشته شدن بن لادن را تلفنی، به نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اطلاع داده و لیان پِنِتا، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، این خبر را به اطلاع دیگر رهبران کنگره رساند. جان مک کین عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، یکشنبه شب در بیانیه ای گفت: «جهان بدون اسامه بن لادن، مکانی عادلانه تر و بهتر است». خبر کشته شدن بن لادن شب گذشته، توسط رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به سناتور مک کین داده شد.

نمایندگان آمریکایی تلاش می کنند تا از سیاسی کردن بیش از حد این مسئله جلوگیری کنند، اما می توان بوضوح دید که جمهوریخواهان اعتبار کشته شدن بن لادن را هم به جرج بوش و هم باراک اوباما می دهند اما دمکرات ها کمتر نامی از پرزیدنت بوش می برند. گری ایکرمن نماینده دموکرات ایالت نیویورک، که بیشترین خسارات جانی و مالی حملات ۱۱ سپتامبر را دریافت کرد؛ با کنایه به سخنان ۸ سال پیش پرزیدنت بوش که مأموریت را پایان یافته تلقی کرده بود، می گوید، حالا مأموریت تمام شده است. در میان جمهوریخواهان پیتر کینگ، رئیس کمیته امنیت ملّی مجلس نمایندگان، تقریباً تنها کسی است که اعتبار کامل کشته شدن بن لادن را به باراک اوباما داده است.

XS
SM
MD
LG