لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

تلاش کنگره آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران


تلاش کنگره آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران
تلاش کنگره آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران

جمعی از نمایندگان به منظور فشار به تهران برای رعایت حقوق بشر، لایحه ای را به کنگره آمریکا پیشنهاد داده اند که در صورت تایید ،جمهوری اسلامی ایران را با تحریم های بیشتری مواجه خواهد کرد.

این لایحه توسط ایلیانا راس لیتنن، رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و هوارد برمن، عضو ارشد این کمیته ارائه شده است. دور جدید تحریم ها در صورت تصویب در کنگره آمریکا، ناقضان حقوق بشر در ایران را مورد تحریم قرار داده و محدودیت هایی نظیر مسدود کردن دارایی این افراد در آمریکا، امتناع از صدور ویزا و ممنوعیت معاملات مالی و تجاری با نهادهای آمریکایی را شامل خواهد شد. هفته گذشته نیز گروه دیگری از سناتورها و نمایندگان کنگره در اقدامی مشابه با هشدار علیه نقض سازمان یافته حقوق بشر در ایران لایحه ای را به هر مجلس نمایندگان وسنا ارائه داده اند که در آن خواستار تحت فشار گذاشتن مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران هستند. دور جدید تحریم ها همچنین شرکت های خارجی را با سپاه پاسداران در زمینه انرژی همکاری می کنند، شامل می شود. محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی در شعاع بیست و پنج مایلی در نیویورک و واشنگتن از دیگر مواردی است که در لایحه پیشنهادی جدید ذکر شده است. این لایحه که از پشتیبانی چندین نماینده کلیدی از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات کنگره برخوردار است، بر مبنای تحریم های تابستان گذشته کنگره آمریکا ارائه شده است که صدور بنزین و فرآورده های نفتی به ایران را ممنوع و همکاری بانک های آمریکایی با بانک هایی را که به سپاه پاسداران خدمات ارائه می کنند، ممنوع کرده است. علاوه برآن تحریم های دیگری نیز از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته به مورد اجرا گذاشته شده است. هاوارد برمن، عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید« در حالی که شکل گیری جنبش های دمکراتیک در جهان عرب از بهار امسال، چهره جهان را تغییر داده ، نادیده گرفتن تهدید های ایران یک اشتباه خواهد بود.»

هاوارد برمن روز گذشته در مصاحبه ای گفت که دولت اوباما را از لایحۀ پیشنهادی خود مطلع کرده است. به اعتقاد این نماینده آمریکایی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای، جدی ترین چالش امنیتی موجود برای آمریکاست. به گفته آقای برمن، دولت ایران در سال گذشته برای فرار از تحریم ها به یک رشته معاملات پایاپای با بعضی از کشورها متوسل شده اما لایحه جدید چنین ترفندهایی را خنثی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG