لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

جنگ بودجه در کنگره آمریکا


دیدار رهبران دو حزب با پرزیدنت اوباما در ارتباط با تعیین تکلیف بودجه ماه های باقی مانده از سال مالی جاری، انتظارها را برآورده نکرد و نمایندگان آمریکایی تا نیمه شب روز جمعه فرصت دارند تا از تعطیلی بخشی از نهادهای دولتی جلوگیری کنند.

در پی عدم حصول نتیجه ای از دیدار روز سه شنبه رهبران دو حزب، پرزیدنت اوباما بر فشار خود جهت دستیابی به مصالحه ای با جمهوریخواهان افزوده است. آقای اوباما پس از جلسه روز سه شنبه گفت اگر لازم باشد هر روز رهبران دو حزب را به کاخ سفید دعوت خواهم کرد تا سرانجام توافق لازم بر سر بودجه کشور تا پایان روز جمعه به دست آید.

رییس جمهوری آمریکا مخالفت علنی خود را با ادامه بودجه موقت اعلام کرده و روز گذشته در یک سخنرانی با انتقاد گفت «مردم آمریکا انتظار دارند که رهبرانشان نظیر افراد بالغ عمل کرده و زمانی که در چنین مذاکراتی درگیر هستیم باید اندکی گذشت داشته باشیم تا کار مردم را انجام دهیم. رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده که دلیلی برای عدم توافق وجود ندارد چرا که دموکرات ها رقم اولیه مورد نظر رییس مجلس نمایندگان را قبول کرده اند و تنها پرسش باقی مانده این است که میان سیاست و ایدئولوژی کدام یک در مسیر جلوگیری از تعطیلی سازمان های دولتی قرار خواهد گرفت. روز گذشته گفت و گوها میان هری رید، رهبر اکثریت دموکرات ها در سنا و جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان ادامه یافت و بنا به گفته هر دو طرف این بحث ها سازنده توصیف شده است. در صورت عدم دستیابی به توافق میان رهبران دو حزب، از روز شنبه بخش های عمده ای از سازمان های دولتی به طور موقت تعطیل می شوند اما شمار زیادی از کارمندان ضروری سازمان های دولتی از جمله ارتش، اف بی آی و گارد ساحلی، بر سر کار باقی می مانند.

XS
SM
MD
LG