لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

احتمال تعطیلی موقت سازمان های دولتی آمریکا


عدم توافق میان نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دمکرات بر مسئله بودجه سال جاری آمریکا، بار دیگر موسسه های دولتی در این کشور را تا آستانه تعطیلی کشانده است. در حالی که تنها ۳ روز تا پایان بودجه موقت جاری باقی مانده ، کاخ سفید تلاش می کند تا از تعطیلی دولت پیشگیری کند.

در همین حال پرزیدنت اوباما در آخرین تلاش با هری رید رهبر اکثریت دمکرات سنا، جان بینر رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و روسای کمیته بودجه مجلس نمایندگان و سنا در کاخ سفید ملاقات کرد. پیش از این دیدار خصوصی، سخنگوی کاخ سفید گفته بود که در این جلسه مسائل کلی در ارتباط با بودجه مورد بحث قرار می گیرد. پیش نویس لایحه بودجه ای که از سوی کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان در دو شنبه شب تهیه شده، به وزارت دفاع اجازه می دهد که با کاهش ۱۲ میلیارد دلاری بودجه تا پایان سال جاری مالی -آخر ماه سپتامبر- به فعالیت خود ادامه دهد. در همین حال جمهوریخواهان بودجه موقت دیگری را به مدت یک هفته برای سایر ارگان های دولتی پیشنهاد داده اند. نظریه جدا کردن بودجه وزارت دفاع در میان محافظه کاران یادآور استراتژی جمهوریخواهان در سال ۱۹۹۵است که از تعطیلی دولت جلوگیری کرد. جمعی از تحلیلگران این اقدام جمهوریخواهان را پرمخاطره قلمداد می کنند زیرا به نظر آنان، آقای بینر برای دستیابی به توافقی نهایی و تصویب لایحه به بودجه وزارت دفاع، پنتاگون، به عنوان یک اهرم نیاز دارند. در ماه های اخیر، پنتاگون همواره از داشتن بودجه موقت گله داشته و آن را در شرایطی که درگیر دو جنگ افغانستان و عراق و عملیات هوایی در لیبی است، مناسب نمی داند. رییس مجلس نمایندگان می گوید، ۳۳ میلیارد دلاری که کاخ سفید و سناتورهای دمکرات در نظر دارند از هزینه ها کم کنند، کافی نیست. آقای بینر آنان را به جدی نبودن در مورد کاهش هزینه ها متهم کرده و می افزاید« اگر نهاد های دولتی تعطیل شوند دلیلش کوتاهی دمکراتها در انجام وظایفشان است. با این همه اگر راه حلی برای جلوگیری از تعطیلی دولت در روز جمعه وجود داشته باشد باید آن را در نتایج حاصل از جلسه امروز کاخ سفید دنبال کرد. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه با دلگرمی گفت اگر آستین ها را بالا زنیم و به سرعت وارد عمل شویم می توانیم به توافق برسیم. در حالی که هال راجرز رییس جمهوریخواه کمیته تخصیص بودجه معتقد است جمهوریخواهان در مورد جلوگیری از تعطیلی دولت جدی هستند اما در کاهش هزینه ها هم جدی هستند و برایشان اهمیت دارد.

مجلس نمایندگان در پایان هفته آینده به مدت دو هفته تعطیلی موقت خواهد داشت و تلاش آقای بینر و جمهوریخواهان برای تمدید یک هفته ای بودجه موقت، برای استفاده از روزهای پیش از تعطیلات برای تصویب بودجه است. در هفته های آینده، مجلس نمایندگان در مورد افزایش اختیارات دولت برای قرض گرفتن نیز رأی گیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG