لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۴

اختلاف نظر نمایندگان کنگره آمریکا درباره شورشیان لیبی


در حالی که ایالات متحده تلاش می کند تا به شرکت در حملات هوایی ناتو علیه نیروهای وفادار به معمر قذافی پایان دهد، در میان نمایندگان جمهوریخواه در آمریکا بر سر مسلح کردن نیروهای مخالف سرهنگ قذافی، اختلاف نظر جدی بوجود آمده است. در پی انتشار خبر هفته گذشته روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر صدور دستور عملیات مخفی سی آی ای در لیبی توسط پرزیدنت اوباما به منظور مسلح کردن شورشیان و حمایت های ضروری دیگر میان نمایندگان آمریکایی اختلاف نظر جدی پدید آمده است.

لینزی گراهام سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی با این که استراتژی پرزیدنت اوباما را در ارتباط با لیبی نادرست می داند از مسلح کردن شورشیان به نوعی از موشک های تاو حمایت می کند . این نوع موشک ها می توانند علیه خودروهای زرهی و هلیکوپترها مورد استفاده قرار گیرند. سناتور گراهام روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت لازم است آمریکا با به کار گرفتن نیروی هوایی وارد حلقه های درونی در طرابلس شده و تا قاطع و سریع به این جنگ پایان دهد. مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا استفاده از نیروی زمینی در لیبی را رد کرده اما مسلح کردن شورشیان را موردی می داند که باید مدنظر قرار گیرد. او در راستای موافقت با پرزیدنت اوباما در امر حفظ گزینه تسلیح شورشیان می گوید لازم است تا بدانیم که شورشیان چه کسانی هستند و چه می خواهند؟ مایک راجرز نماینده جمهوریخواه و رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در مخالفت با سناتور گراهام و سناتور روبیو می گوید شورشیان نباید به سلاح آمریکایی مجهز شوند زیرا این سلاح می تواند در آینده به سوی سربازان آمریکایی نشانه رود. نماینده ایالت میشیگان می افزاید لازم است که بدانیم آنان چه کسانی هستند؟ در حالی که در حال حاضر تنها می دانیم که آنان مخالف ادامه حضور قذافی هستند. رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پیشنهاد کرده است تا نیروی ویژه ای از ارتش کشورهای عضو اتحادیه عرب به شورشیان لیبی کمک کند.

در همین حال هری رید رهبر اکثریت دمکرات سنای آمریکا و یکی از مخالفان مسلح کردن شورشیان می گوید روز شنبه با پرزیدنت اوباما در این باره گفتگو کرده و او فکر نمی کند که در این مرحله و در حالی که شناختی از رهبران گروه ها و رهبران شورشیان وجود ندارد، مسلح کردن آنان باید در دستور کار قرار داده شود. جیمز جونز ژنرال بازنشسته نیز با این نظر سناتور رید موافق است. ژنرال جونز که پیش از این به عنوان مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما خدمت کرده روز یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت فکر می کنم اولین کار این است که بدانیم شورشیان کیستند؟ مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید می گوید بخش نخست ماموریت نظامی که حمایت از غیرنظامیان لیبی در برابر نیروهای معمر قذافی بود، انجام شده است.

در روزهای اخیر نمایندگان هر دو حزب تلاش کرده اند تا از طریق صرفه جویی در برنامه های دیگر وزارت دفاع را برای جبران هزینه های جنگ لیبی کمک کنند. لایحه ارائه شده به مجلس، پرزیدنت اوباما را ملزم می سازد تا با تعیین اولویت های خود به مردم آمریکا چگونگی تامین هزینه های جنگ لیبی را نیز روشن کند، به طوری که باری اضافی بر کسری بودجه ۱۴ تریلیون دلاری کشور تحمیل نکند و موجب بالا رفتن مالیات ها نشود.

XS
SM
MD
LG