لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

سفر سناتور مک کین به لیبی


سفر سناتور مک کین به لیبی
سفر سناتور مک کین به لیبی

سناتور جان مک کین، یکی از حامیان با نفوذ مداخله نظامی آمریکا در لیبی امروز در لحظه ورود به بنغازی، شهر تحت کنترل مخالفان معمر قذافی ، آنان را قهرمان خواند.

جان مک کین، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا آمریکا به هنگام ترک هتل محل اقامت خود به خبرنگاران گفت که برای ارزیابی اوضاع به بنغازی آمده است و در نظر دارد با شورای انتقالی ملی لیبی و اعضای نظامی مخالفان که نیمه شرقی کشور را در اختیار دارند، ملاقات کند. سناتور مک کین، بلند پایه ترین مقام آمریکایی است که از زمان آغاز درگیری ها در لیبی از شرق آن کشور دیدن می کند تا به ارزیابی وضعیت مخالفان قذافی بپردازد. جزییات سفر سناتور مک کین به لحاظ مسایل امنیتی در کشوری که در دو ماه گذشته توسط نیروهای ضد قذافی به دو قسمت تقسیم شده، فاش نشده اما وی تایید کرد که به نمایندگی از سوی کمیته نیروهای مسلح سنا آمریکا به لیبی رفته است.

سفر سناتور مک کین به لیبی در پی اعلام استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به بمب علیه نیروهای هوادار قذافی صورت می گیرد. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه از صدور اجازه استفاده از این هواپیماها از سوی پرزیدنت اوباما خبر داد. این اولین بار است که آمریکا پس از واگذاری رهبری عملیات نظامی در لیبی به ناتو، از هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات نظامی استفاده می کند. زمانی که پرزیدنت اوباما با مشورت محدودی با کنگره آمریکا، عملیات نظامی در لیبی را آغاز کرد، سناتور مک کین در دفاع از رییس جمهوری آمریکا گفت« آقای اوباما نمی توانست منتظر نتیجه مذاکرات کنگره که احتمالاً چند روز طول می کشید، بماند.» با واگذاری کنترل عملیات نظامی به ناتو در چهارم آوریل، و خروج جنگنده بمب افکن های آمریکایی از عملیات نظامی، سناتور مک کین، دولت آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چنین اقدامی از سوی آمریکا آن هم در این موقعیت، پیام نادرستی را در بردارد.

XS
SM
MD
LG