لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

مشکل آمریکا در کمک مالی به دمکراسی های نوپا در خاورمیانه


نمایندگان آمریکایی نه تنها درها را به روی هزینه های جدید برای ایجاد ثبات در کشورهای برخاسته از به اصطلاح بهار عرب بسته اند، بلکه در مقابل پیشنهادها برای تامین چنین هزینه هایی از طریق دیگر برنامه های کمک های خارجی نیز مقاومت می کنند.

دولت آمریکا در ارتباط با دیگر کشورهای خاورمیانه به خصوص دمکراسی های نوپایی که در منطقه در حال شکل گیری است از زاویه دیگری در تنگنا قرار گرفته است. تلاش کنگره آمریکا در کاستن از هزینه های دولتی و بدهی های این کشور موقعیت نه چندان مطلوبی را در ارتباط با کشورهایی نظیر مصر و تونس بوجود آورده است. درخواست مصر برای بخشودن بدهی ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری آن کشور و تقاضایی مشابه از سوی تونس منتهی با مبلغ بسیار کمتری یعنی در حدود ۷ میلیون دلار بنا به گفته کاخ سفید به نظر نمی رسد، جامه عمل بپوشد. مقام های دولت آقای اوباما می گویند چنین کمک هایی راهی را برای شکل گیری تغییرهای تاریخی در منطقه باز می کند. نگرانی آنان از آن است که اقتصاد ضعیف این کشورها دمکراسی های نوپا در مصر و تونس را که با خیزش های مردمی دیکتاتورهای آن دو کشور را در سال جاری از کار برکنار کرده اند، فلج کند و مردم این کشورها را به سوی گروه های اسلام گرا که تهدیدی علیه منافع استراتژیک آمریکا به شمار می روند، سوق دهد. مخالفان چنین برداشتی گر چه از دمکراسی در جهان عرب حمایت می کنند اما می گویند چنین هزینه هایی الزاما نباید از سوی آمریکا پرداخت شود. جیسون شافز، عضو جمهوریخواه کمیته بودجه مجلس نمایندگان می گوید رغبتی برای خرج های بیشتر وجود ندارد و در حالی که ما از عهده پرداخت هزینه های خود برنمی آییم، توجیه کشور سازی در کشورهای خارجی مشکل است. بخشی از مقاومت کنگره در برابر این هزینه ها از سوی اعضای تی پارتی و دیگر محافظه کاران صورت می گیرد که از دیرباز با کمک های خارجی مخالف هستند و با جنگی که بر سر کاستن از بودجه کشور در هفته گذشته به راه انداخته بودند، دولت را تا سر حد تعطیلی بردند. گری ایکرمن، نماینده دمکرات ایالت نیویورک این بحث را عنوان می کند که بخشودن بدهی مصر کشورهای اروپایی را که نزدیک به نه میلیارد دلار به آمریکا بدهکار هستند، تشویق خواهد کرد که چنین راهی را در پیش گیرند. یک دستیار ارشد سنای آمریکا هم بخشودگی بدهی ها را برای کنگره غیر قابل هضم می داند.

ماه گذشته جان کری، جان مک کین و جو لیبرمن سه سناتور بانفوذ آمریکایی، با حمایت کاخ سفید پیشنهاد کمک های مالی گسترده به دمکراسی های نوپا را که از کمک ۱۰ میلیارد دلاری برای رشد مشاغل در کشورهای اروپای شرقی پس از جنگ سرد نمونه برداری شده بود به کنگره ارائه دادند که با مقاومت شدید از سوی تخصیص دهندگان بودجه روبرو شد.

XS
SM
MD
LG