لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

تلاش باراک اوباما برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه


سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنا آمریکا می گوید اگر چه باراک اوباما یک سال و نیم از زمان ریاست جمهوری خود را بدون کسب نتیجه ای در راه برقراری صلح در خاور میانه هدر داده، با این همه این امکان وجود دارد که وی تلاش های تازه ای را در این راه از سر گیرد.

سناتور کری روز سه شنبه در میان جمعی از رهبران مسلمان گفت با وجود تلاش های بیهوده ای که برای گفت و گو در مورد تعیین مرزها با حل معضل شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن تاکنون صورت گرفته، آقای اوباما ممکن است به زودی با حرکتی مجدد در این راستا روند گفت و گوهای صلح در خاورمیانه را دنبال کند.

سناتور کری که یکی از مخالفان طولانی شدن گفت و گوها در مورد شهرک های یهودی نشین است، می گوید هرگز فکر نکرده که کار توقف شهرک سازی به شکل موجود عملی شود. وی می افزاید، یک سال و نیم وقتمان را بر سر چیزی به هدر دادیم که بنا به دلایل مختلف قابل دستیابی نبود. سناتور کری که در همایشی تحت عنوان ایالات متحده و جهان عرب و به ابتکار موسسه بروکینگز در واشنگتن صحبت می کرد گفت این کار ما به مثابه بستن گاری در جلوی اسب بود. رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا معتقد است کلید حل معما، تعریف امنیت و مرزهاست و اگر شما معنی مرزها را دریابید، مسئله شهرک های یهودی نشین را حل کرده اید. اما او بلافاصله می افزاید، ما در حال حاضر نمی توانیم وارد این بحث شویم. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل قرار است ماه آینده از واشنگتن دیدن کند و بنا به گفته سناتور کری احتمالا در کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد و این فرصت را خواهد داشت که با ارائه برنامه صلحی به رفع تقابل در سازمان ملل متحد کمک کند. این سازمان در نظر دارد در ماه سپتامبر، در مورد پیشنهاد ارائه شده برای به رسمیت شناختن نوار غزه و کرانه باختری به عنوان کشور مستقل فلسطینی، رای گیری کند. سناتور کری معتقد است که حل مسئله مرزها و دیگر مسائل پایه ای می تواند به طور منصفانه و سریع تا ماه سپتامبر امکان پذیر باشد. یک سخنگوی کاخ سفید از اظهار نظر در مورد انتقاد سناتور کری از اقدام پیشین دولت اوباما و پیش بینی این سناتور خودداری کرد اما منتقدان دیگر به اندازه سناتور کری نسبت به حل سریع این مسئله خوشبین نبوده و می گویند، کاری که در طول یک سال و نیم صورت نگرفته، بعید به نظر می رسد که ظرف شش ماه به سرانجام رسد.

یکی دیگر از مسائلی که در جلسه دیروز همایش ایالات متحده و جهان عرب به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت، مسئله تنش میان آمریکا و عربستان سعودی بود. سناتور کری در این جلسه گفت بعضی از دوستان ما از بابت این که گفته ایم مبارک باید برود، از ما عصبانی هستند. این را ما نگفتیم، مردم مصر گفتند و ما واقعیتی را تصدیق کردیم. سناتور کری افزود برای خاندان سلطنتی، دولت ها و رهبرانی که نگران رژیم شان هستند، این فرصتی است تا خود را برای چگونگی حفظ قدرت، تعدیل کنند.

XS
SM
MD
LG