لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

اصلاح همه جانبه قانون مهاجرت و نقش باراک اوباما


اصلاح همه جانبه قانون مهاجرت و نقش باراک اوباما
اصلاح همه جانبه قانون مهاجرت و نقش باراک اوباما

یکی از وعده های باراک اوباما، دگرگونیٍ همه جانبه در قانون و سیاست مهاجرت است که به علت کارهای مهم تری نظیر اقتصاد و اصلاح قوانینٍ بیمه های درمانی هنوز عملی نشده است. او بارها از رای دهندگانٍ لاتین تبار آمریکایی خواسته است تا در این ارتباط بردبار باشند. با توجه به عبور از مذاکره بر سر بودجه سال جاری، واگذاری رهبری عملیات نظامی در لیبی به ناتو و آغاز رسمی مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، اکنون به نظر می رسد که زمان مبارزه برای اصلاح قانون مهاجرت فرارسیده است.

ائتلافی از گروههای فعال حقوق مهاجران و نمایندگان کنگره ،باراک اوباما را در استفاده از قدرت اجرایی در مورد ایجاد تغییر در سیاست های مهاجرتی آمریکا، به چالش گرفته اند. این کمپین که «رشادت،ضرورت تغییر» نامیده می شود و در نظر دارد در ماه های آینده برنامه هایی را در سطح آمریکا بمورد اجرا گذارد، یک روز پس از آن شکل گرفته که پرزیدنت اوباما اعلام کرد، کنگره را در مورد تصویب لایحه ای برای اعطای حقوق شهروندی به لاتین تبارهایی که دوره کالج را گذرانده و یا وارد ارتش شوند، تحت فشار قرار خواهد داد.اما پرزیدنت اوباما با توجه به جو سیاسی حاکم بر کنگره بلافاصله افزود: در این راه به اندکی کمک از سوی جمهوریخواهان نیاز دارد. یکی از سخنگویان کاخ سفید اصرار دارد که رئیس جمهوری، خود را در قبال اصلاحات قانون مهاجرت متعهد می داند. وی تاکید می کند که دستور کار رییس جمهوری آمریکا مسئله گسترده تری نظیر هموار کردن مسیر پذیرش شهروندی برای کسانی است که حتی بدون داشتن مدارک اقامت در این کشور زندگی می کنند. افزایش امنیت مرزها و تحت پیگرد قرار دادن کارفرمایانی که کارگران غیر قانونی را استخدام می کنند ، از دیگر مواردی است که در برنامه اصلاحات آقای اوباما گنجانده شده است.

کارشناسان مسائل قانون مهاجرت پیش بینی می کنند که رسیدگی به امور مهاجرت به این زودی امکان پذیر نشود مگر دولت و دمکرات ها با جمهوریخوهان بتوانند در مورد مهاجرت به توافق برسند. با وجود اعلام نیاز در مورد اصلاح قوانین مهاجرت از سوی آقای اوباما و اشاره به واقعیت های سیاسی و ریاضی که نیازمند حمایت دو حزبی است، وی هنوز برنامه کار در این مورد را اعلام نکرده و یا رهبری این امر را در کنگره بدست نگرفته است. جمهوریخواهان تازه به قدرت رسیده در کنگره که تقریبا بر سر هر مسئله ای با رییس جمهوری می جنگند، بنظر می رسد تنها به مسئله امنیت بیشتر مرزها علاقمند بوده و خواستار تصویب قوانینی سخت در مورد مهاجران غیر قانونی هستند. چارلز گونزالز، نمایندۀ دموکرات از ایالت تگزاس بر این باور است که آقای اوباما سرانجام رهبری این کار را در دست خواهد گرفت و فشارهای ناشی از جانب کارفرمایان ایالت های مرزی شامل مزرعه داران که بر کارگران مهاجر تکیه دارند می تواند بر سرعت این اقدام بیفزاید.

بر اساس سرشماری عمومی سال گذشته در آمریکا، لاتین تبارها بزرگترین اقلیت در این کشور بوده و قانون مهاجرت یکی از مسائل مبرم آنان است. در یک نظر سنجی که به تازگی در میان اقلیت لاتین تبارها صورت گرفته ۷۰ درصد پرزیدنت اوباما را تأئید کرده امّا تنها ۴۳درصد گفته اند که در سال آینده به او رأی خواهند داد.

XS
SM
MD
LG