لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

دخالت نظامی آمریکا در لیبی؛ کنگره و افکار عمومی جمعی


دخالت نظامی آمریکا در لیبی؛ کنگره و افکار عمومی جمعی
دخالت نظامی آمریکا در لیبی؛ کنگره و افکار عمومی جمعی

تصمیم پرزیدنت اوباما مبنی بر استفاده از نیروی نظامی به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی برای حمایت از غیرنظامیان در لیبی با واکنش های متفاوتی در میان نمایندگان و مردم آمریکا روبرو شده است.

در تازه ترین نظرسنجی دانشگاه کوینیپیاک ۴۷ درصد پرسش شوندگان با دخالت نظامی در لیبی مخالف هستند اما ۴۱ درصد موافق . با این همه ۶۵ درصد از آنان حمله هوایی به منظور حمایت از غیرنظامیان در لیبی را تأئید کرده اند. در حالی که نبرد میان نیروهای دولتی و مخالفان در لیبی شدت گرفته، نبرد دیگری در آمریکا برای متقاعد کردن کنگره و افکار عمومی برای جلب حمایت از سیاست پرزیدنت اوباما در جریان است.

مایکل ترنر نماینده جمهوریخواه می گوید« با پیروزی در این جنگ فاصله زیادی داریم و می توانم به شما بگویم اگر امروز قطعنامه ای در مجلس نمایندگان برای تأیید دخالت نظامی در لیبی به رای گذاشته شود، شک دارم که رای لازم را کسب کند و من به آن رای نخواهم داد.» رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به نمایندگان گفته است که هدف برکناری معمر قذافی از قدرت از طریق فشارهای سیاسی و اقتصادی است و نه از طریق زور. آقای گیتس می گوید « نباید چکمه هیچ سرباز آمریکایی با خاک لیبی تماس پیدا کند. برکناری رژیم قذافی گرچه مورد استقبال قرار خواهد گرفت ولی بخشی از این ماموریت نظامی نیست.»

پرزیدنت اوباما در فکر آن بود که با مقایسۀ جنگ عراق در سخنرانی خود به مردم آمریکا، حمایت آنان را برای جنگ در لیبی فراهم کند « تغییر رژیم در عراق ۸ سال به طول انجامید و هزینه آن جان هزاران آمریکایی، عراقی و صرف نزدیک به یک تریلیون دلار بود. این چیزی نیست که بتوانیم در مورد لیبی تقبل کنیم.»

به گفته استفن هِس تحلیلگر موسسه بروکینگز، حمله های هوایی آمریکا که حال تحت فرماندهی ناتو درآمده و به منظور حمایت از غیرنظامیان صورت می گیرد، از پشتیبانی مردم آمریکا برخوردار است. وی تصریح می کند ما در حال حاضر درگیر دو جنگ هستیم و سومین جنگ،پدیده ای نیست که مردم آمریکا در این زمان و با توجه به مشکلات اقتصادی علاقه ای به آن داشته باشند.» تحلیلگران سیاسی معتقدند تا زمانی که رییس جمهوری آمریکا درگیر نبرد در لیبی است، باید در پی جلب حمایت مردم کشورش باشد.

XS
SM
MD
LG