لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

گزارش محرمانه دولت آمریکا درباره لیبی به کنگره


عصر روز چهارشنبه، مقام های ارشد دولت پرزیدنت اوباما در دو دیدار خصوصی، گزارش مداخله نظامی در لیبی را در اختیار اعضای کنگره آمریکا قرار دادند. ملاقات اعضای گروه سیاست خارجی آقای اوباما متشکل از هیلاری کلینتون وزیر خارجه، رابرت گیتس وزیر دفاع، دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی کاخ سفید با اعضای دو نهاد مقننه در روز گذشته بنا به گفته نمایندگان نه تنها بردانسته های آنان از طریق مطبوعات و رسانه های عمومی چیزی نیافزود، بلکه تاکیدی براین نکته بود که کنگره تاثیر ناچیزی در مدیریت این جنگ دارد. جلسه خصوصی مقام های دولت اوباما با اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نتوانست پاسخگوی پرسش های بی شمار نمایندگان باشد و آنان در شرایط پیش از گفتگو جلسه را ترک کردند. جرالد ندلر نماینده دمکرات نادیده گرفتن کنگره از سوی کاخ سفید را مورد انتقاد داده و گفته است « آگاه کردن کنگره به معنای کسب اجازه از آن نیست.» برداشتی که بعضی از اعضای مجلس دارند این است که دولت توجه چندانی به نظر کنگره در مورد آنچه که تاکنون در لیبی انجام داده است ندارد و گرک والدِن، نماینده جمهوریخواه معتقد است « اگر کاخ سفید فرصت مشورت با اتحادیه عرب، ناتو و سازمان ملل را داشته، چرا زمانی را برای مشورت با نمایندگان در نظر نگرفته است؟»

روزنامه پولیتیکو چاپ واشنگتن به نقل از یکی از شرکت کنندگان در این جلسه گزارش داده است که هیلاری کلینتون به نمایندگان گفته که وکلای کاخ سفید چراغ سبز را برای مداخله نظامی در لیبی بدون مجوز کنگره نشان داده اند و پرزیدنت اوباما برنامه ای برای گرفتن تأییدیه از کنگره ندارد.

نمایندگان آمریکایی و بویژه جمهوریخواهان از اقدام یکجانبه کاخ سفید خشمگین هستند، هر چند در میان آنان کسانی نظیر سناتور مک کین می گویند که پرزیدنت اوباما نمی توانست بیش از این منتظر بماند زیرا دیگر چیزی در بنغازی برای نجات باقی نمی ماند. جدا از مسئله کسب اجازه از کنگره توسط دولت، مسئله دیگری که نمایندگان را نگران کرده، مسلح کردن و حمایت مخالفان دولت لیبی و احتمال خطر بالقوه نتیجه معکوس آن است. در جلسه روز سه شنبه، مقام های دولت اوباما به نمایندگان گفتند مخالفان دولت لیبی افرادی بدون تجهیزات و فرماندهی نظامی هستند. با این همه خانم کلینتون و آقای گیتس اطمینان خاطر دادند که آمریکا در حال حاضر در پی مسلح کردن مخالفان در لیبی نیست. دن برتون نماینده جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان می پرسد در صورت برکناری قذافی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و چه کسی رهبری را در لیبی بدست گرفته و مسئول خواهد بود؟ و آیا ما از گروه هایی نظیر اخوان المسلمین، القاعده، ویا طالبان حمایت می کنیم؟

بدون یک رای گیری مشکل توان گفت که اکثریت اعضای کنگره از اقدام های بیشتر در ارتباط با لیبی حمایت خواهند کرد یا نه اما این امر روشن است که دولت اقدام چندانی در آرام کردن انتقادها به عمل نیآورده است. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا به نمایندگان گفت که برای حمایت آمریکا از ناتو در این عملیات هزینه ماهانه ای دستکم ۴۰ میلیون دلار پیش بینی شده است. اما نمایندگان می گویند در عمل هزینه ها خیلی بیش از این خواهد بود و با توجه به هزینه هایی که در کمک به حادثه راکتور اتمی ژاپن از سوی آمریکا صورت می گیرد، شامل اعزام ۱۹ کشتی و ۱۸ هزار پرسنل ، افزودن هزینه جنگ لیبی بسیار سنگین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG