لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

بررسی افراط گرایی اسلامی در جامعه آمریکا در کنگره


سه هفته پیش نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا جلسه پرسش و پاسخی جنجالی را درباره تهدیدهای مسلمانان افراطی در آمریکا برگزار کرد. روز سه شنبه دموکرات ها همین مسئله را از زاویه دیگری مورد بررسی قرار دادند. روز گذشته یکی از کمیته های فرعی کمیته قضایی سنای آمریکا در نشستی به ریاست ریچارد دوربِن سناتور با نفوذ دموکرات، مسئله افراط گرایی در میان مسلمانان آمریکایی را از جنبه متفاوتی مورد بررسی قرار داد و گفت «سخنان تندی که از سوی رهبران سیاسی برجسته ایراد می شود زمینه باروری تبعیض نژادی و ناشکیبایی را در جامعه ایجاد می کند.»

نزدیک به ۱۰ سال پس از بدترین حمله تروریستی به خاک آمریکا، جمعی از نمایندگان می گویند، مسلمانان آمریکایی هنوز هدف گروه های افراطی در این کشور قرار دارند. تلاش سناتور دوربن، در جلسه پرسش و پاسخ روز سه شنبه بر آن بود تا بدون عیب جویی، راه کارهای حمایت از حقوق همه آمریکاییان را بررسی کند. سناتور دوربن می گوید «همه ما باید بر این نکته توافق داشته باشیم که سرزنش یک جمع به دلیل خطای چند تن، کار اشتباهی است و مسلمانان آمریکایی نظیر دیگران باید از همان حمایت های قانونی برخوردار باشند.»

اما پیتر کینگ، نماینده جمهوریخواه مدعی است، جلسه ای که سناتور دوربن برگزار کرده، این افسانه را جاودانه می کند که مسلمانان قربانیان حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر هستند. آقای کینگ ماه گذشته جلسه ای را در ارتباط با تهدید داخلی منسوب به افراط گرایان مسلمان آمریکایی برگزار کرد. جان کایل سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا می گوید «تنها راه متوقف کردن تروریسم تشخیص این امر است که آنان از کجا می آیند. مصلحت سیاسی نمی تواند در راه تشخیص هویت کسانی قرار گیرد که به ما صدمه می زنند.»

فعالان حقوق مدنی می گویند چنین ضربات گسترده ای به رشد فضای عدم تحمل کمک می کند و نتیجه آن، رشد این نوع حمله ها علیه آمریکاییان بی گناه است. وی گفته است نزدیک به ۱۰ سال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، جنایاتی که از تنفر سرچشمه می گیرد آمریکاییان مسلمان، عرب، سیک و آسیای جنوبی را بیش از پیش تهدید می کند. تابستان گذشته یک راننده تاکسی در نیویورک پس از آن که مسافری فهمید او مسلمان است با ضربات چاقو او را تا آستانه مرگ فرو برد.»

لینزی گراهام، سناتور جمهوریخواه به تشریح خشونت و ناشکیبایی پرداخت اما افزود مسلمانان آمریکایی نیز باید برای جلوگیری از گسترش افراط گرایی اسلامی تلاش کنند. بر اساس پژوهشی که به تازگی از سوی وزارت دادگستری آمریکا صورت گرفته، جامعه مسلمان آمریکایی به مبارزه علیه افراط گرایی مذهبی کمک می کند. سناتور دوربِن نیز در جلسه روز سه شنبه گفت اقدام های مسلمانان هوشیار کمک کرده تا سال گذشته در میدان تایمز نیویورک یک توطئه بمب گذاری خنثی شود.

XS
SM
MD
LG