لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

نگرانی آمریکا از نفوذ ایران در جنبش های منطقه


نگرانی آمریکا از نفوذ ایران در جنبش های منطقه
نگرانی آمریکا از نفوذ ایران در جنبش های منطقه

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه را در جلسه های مختلف سنای آمریکا سپری کرد با پرسش های بسیاری از سوی نمایندگان در ارتباط با نقش ایران در منطقه، تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران و نقض حقوق بشر از سوی مقام های بلند پایه ایرانی روبرو شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «واشنگتن از تماس رژیم ایران با مخالفان در بحرین آگاه است . همچنان که از ارتباط فزاینده تهران با مخالفان دولت یمن خبر دارد». خانم کلینتون اضافه کرد این دخالت ها بطور مستقیم و یا غیرمستقیم از سوی دست نشاندگان آنان صورت می گیرد. وزیرخارجه آمریکا معتقد است که رژیم ایران تلاش می کند تا بر پیامدهای ناشی از ناآرامی های منطقه تاثیرگذار باشد. وی می گوید جمهوری اسلامی با استفاده از حزب الله لبنان که یک حزب سیاسی با شاخه نظامی است و با همتایان فلسطینی خود در گروه حماس در تماس بوده و آنان هم با همتایان مصری خود ارتباط دارند.

به گفته خانم کلینتون آمریکا برای مقابله با چنین تلاش هایی با دقت با گروه های مخالف در کشورهای منطقه خاورمیانه در تماس است. برخی از سایت های اینترنتی با انتقاد از نقش آمریکا در منطقه چنین نشان می دهند که آمریکا در پی مصادره جنبش آن کشورهاست اما وزیر خارجه آمریکا در جلسه روز چهارشنبه در کمیته تخصیص بودجه سنا گفت: «بسیاری از مخالفان در منطقه می خواهند ما نقش مثبتی را ایفا کنیم و از رهبری جریان ها پرهیز کنیم». در ارتباط با تلاش ایران برای مداخله در امور کشورهای خاورمیانه خانم کلینتون تاکید کرد معضلی که رژیم ایران با آن روبروست نداشتن دوستانی در میان مخالفان این کشورهاست.

وزیرخارجه آمریکا یکی از دلایل مخالفت آمریکا با دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای را جلوگیری از ارعاب و تهدید دیگر کشورها در منطقه می داند. وی می افزاید تصور این که چنین رژیم هایی زمانی که در مخمصه قرار می گیرند، چه واکنشی نشان خواهند داد، چندان دشوار نیست.

در جلسه روز گذشته کمیته نقض حقوق بشر،لینزی گراهام سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی ضمن انتقاد از دولت اوباما در مورد عدم حمایت قاطع از جنبش مدنی مردم ایران در خرداد سال ۸۸ از خانم کلینتون پرسید: «آیا معمر قذافی را ناقض حقوق بشر می دانید؟»

خانم کلینتون نیز در پاسخ گفت: «ما نه تنها معمر قذافی بلکه رهبری جمهوری اسلامی ایران و آقای احمدی نژاد را نیز ناقضان حقوق بشر می دانیم».

XS
SM
MD
LG